Доступність посилання

ТОП новини

Антирасистська маніфестація в Будапешті


Василь Плоскіна

Угорщина, 17 травня 2005 – Католицька Трійця пройшла для багатьох будапештців під знаком рішучого заперечення расизму. Кілька лівих об’єднань та неурядових організацій висловили публічне обурення щодо факту брутального нападу невідомих зловмисників на 15-річного підлітка ромської національності.

Маніфестація відбулася на площі Москви в престижному ІІ-му районі угорської столиці в Буді. Тиждень тому на цьому майдані, де сходяться маршрутні лінії майже всіх наявних у Будапешті видів транспорту, група підлітків під час бійки в автобусі поранила ножем 15-річного хлопчика з місцевих циган. Підліток знаходиться в лікарні: його життю не загрожує смертельна небезпека.

На думку поліції, всі наявні дані, які пощастило зібрати правоохоронцям у цій справі, не вказують на те, що вуличний інцидент має під собою етнічне підґрунтя. Тому наразі вони не спішать заявляти про расистський характер нападу. Тим більше, що досі поліції поки що не вдалося затримати справжніх винуватців протизаконних дій.

Тим не менше учасники акції протесту на площі Москви, зокрема, члени соціалістичної партії, ліві ліберали і навіть деякі депутати консервативного демократичного форуму Угорщини переконані, що вони прийшли сюди для того, щоб стати на захист конституційних прав громадян Угорщини незалежно від їхньої національності. ”Обов’язок поліції – знайти злочинців. Але громадськість також не повинна сидіти, згорнувши руки. Незалежно від того, який підтекст мав цей інцидент, багато наших співвітчизників-ромів відчуватимуть страх і невпевненість у заврашньому дні”, - йдеться в повідомленні керівника парламентської фракції соціалістів Ілдіко Лендваї з цього приводу.

Згідно з останнім переписом населення у 2002 році, в Угорщині проживає близько ста тисяч циган-ромів. Та неофіційні дані вказують на те, що циган тут мешкає принаймні у 5 разів більше, ніж за статистикою. Попри те, що вони мають право утворювати органи національного самоврядування, які представляють культурні, освітні та деякі інші інтереси циган перед державою, стан меншини аж ніяк не можна назвати благополучним. Серед ромів спостерігається високий відсоток безробіття. Багато циган потрапляє на лаву підсудних через пограбування, бійки, поширення наркотиків, проституцію. Процес вживання ромів у сучасне суспільство, як визнають самі керівники меншини, і з ними згідні й урядовці, проходить поволі й не без проблем. Зараз у столиці в багатьох місцях впадає в око низка рекламних сюжетів. На одному з плакатів фокус фотографа зупинився на обличчі молодого хлопця, котрий, очевидно з сорому, опустив собі молодіжну шапку аж на самісінький лоб. Знизу підпис: “Кожний другий циган волів би приховати своє справжнє походження. Особисто Ви даєте на це привід?”, - запитують автори текстівки.
XS
SM
MD
LG