Доступність посилання

ТОП новини
16 Листопад 2018, Київ 09:28

Чи завищила колишня влада показники ВВП за минулий рік?


Сергій Собуцький

Київ, 23 червня 2005 року - Український ВВП минулого року був штучно завищений на 30 мільярдів гривень. До кінця червня міністерство економіки може ухвалити рішення про зміну торішніх макроекономічних показників. Така інформація днями з’явилась в деяких українських ЗМІ.

Офіційна статистика, а саме понад 12 відсотків зростання ВВП у минулому році, і раніше викликала сумніви у деяких експертів. Проте цифри, оприлюднені у Києві на недавньому бізнес-форумі під егідою Світового Економічного Форуму президентом Віктором Ющенком – 30 мільярдів гривень понад реальний рівень ВВП торік - перевершують всі попередні неофіційні припущення. Якщо масштаби фальсифікації справді сягнули такого рівня, то, зазначають експерти, це означає, що минулого року український ВВП зріс не на 12 офіційних відсотків, а всього на 4%. Підстави для такої заяви у Віктора Ющенка з’явились після розслідування компетентними органами випадків фіктивного відшкодування ПДВ експортерам. Правоохоронці дійшли висновку, що загальна сума таких фіктивних відшкодувань становила 5 мільярдів гривень, а отже і валовий внутрішній продукт, велику частку якого складає експорт, також був штучно збільшений, - приблизно на 30 мільярдів гривень.

Радник Президента України Володимир Лановий заявив в інтерв’ю Радіо Свобода, що з економічної точки зору така фальсифікація цілком можлива.

Лановий: “Можливо, це є, оскільки є факти про фіктивні оборудки по експорту, яких не було”.

Заперечує факт фальсифікації член Ради підприємців при КМ Олег Івченко. На його думку, за минулий рік був показаний цілком реальний ВВП.

Олег Івченко: “Є підтвердження Світового банку, що було відповідне зростання минулого року. Сьогоднішня заява уряду – певним чином інсинуація, щоб виправдати своє власне невігластво, а інакше я просто не можу назвати(йдеться про кількох міністрів, а не про уряд в цілому). Власне, задля цього видумані казочки, що попередній уряд обманював. Але, хочу сказати, не можна обманути незалежний аудит”. Оглядачі в Україні також звертають увагу на те, що інформація про можливу фальсифікацію рівня минулорічного ВВП з’явилась, коли офіційна статистика кілька місяців поспіль фіксує суттєве уповільнення темпів зростання української економіки. За 5 місяців поточного року зростання ВВП склало лише 4.7%, і це при тому, що бюджет розраховувався, виходячи із майже вдвічі швидшого зростання ВВП. Експерти не виключають, що нова влада шукає шляхи дещо зменшити показники минулого року з тим, щоб показники року нинішнього не здавалися занадто низькими у порівнянні з ними.
XS
SM
MD
LG