Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 01:26

У Донецьку завершився шостий Міжнародний конгрес україністів.


Олена Терзі

Донецьк, 1 липня 2005 - Сьогодні у Донецьку завершився шостий Міжнародний конгрес україністів. За словами учасників, він був дуже плідним: обране нове керівництво міжнародної асоціації україністів, відбулося близько двохсот секційних засідань, пройшли виставки вишиванок та картин, були презентовані з півсотні відань про Україну і для України.

Сьогодні міжнародна асоціація україністів отримала нового голову та віце-президента. На зміну марку фон Гагену президентом асоціації став академік Ярослав Яцків. Його заступником обрали італійку Джованну Броджі Беркофф. За словами екс-президента, подібні зміни підуть тільки на краще, бо асоціація – це демократична організація вчених, а не бюрократія.

Марк фон Гаген: “Я думаю, дуже вдалий конгрес. З багатьох точок зору. Більш учасників, ніж раніше, більш української мови, навіть у тих вчених неукраїнського походження. Це стало помітно, що це прогрес. Більш контактів з місцевою інтелігенцією донецькою. І я думаю, що взагалі, ми поставили за ці три роки веб-сайт МАУ перший раз. Так що, надіємося, що це буде інструментом спільноти і спілкування на майбутнє”.

Учасники конгресу наголошували на тому, що український уряд не приділив достатньо уваги їхнім зборам. Вони були профінансовані лише на 60 відсотків. Так, за словами ректора Донецького національного університету Володимира Шевченка, щоб на належному рівні провести конгрес, довелося взяти кредит у 500 тисяч гривень у банку. Інакше, відзначив він, не вийшло б відремонтувати аудиторії, де відбувалися наукові засідання.

У зв’язку з цим, учасники конгресу ухвалили низку звернень до Президента України Віктора Ющенка, Міністерств освіти та культури, а також до губернатора Донецької області Вадима Чупруна і мера Донецька Олександра Лук’янченка. В них науковці просять можновладців посприяти, в тому числі і фінансово, розвитку української мови та культури на теренах України, бо без цього, на їхню думку, не можливий і соціально-економічний розвиток країни. Учасники конгресу звернулися до урядовців з вимогою створити комітет з мовної політики, який би сприяв розвитку мови. Окрім цього вони запропонували вести постійний моніторинг засобів масової інформації щодо дотримання ними закону про мову. Сприяти реалізації задумів україністів може і створення мережі національно орієнованих інститутів на кшталт інституту Гете не тільки в Україні, а й за її межами.

Наступний конгрес планують провести за три-чотири роки. Однак, за словами голови української національної асоціації україністів Ганни Скрипник, поки що не узгодили місце його проведення. Серед найбільш вірогідних – Сімферополь. Бо там, на її думку, умови для розвитку україністики не дуже сприятливі. Щоб не втрачати зв’язків, між великими конгресами науковці планують проводити регіональні та міжнародні конференції. А поки що усі бажаючі планують відвідати Святогір’я і побувати у одній з трьох православних Лавр на теренах колишнього СРСР.
XS
SM
MD
LG