Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 01:47

Новий закон про конфлікт інтересів має покласти край махінаціям у середовищі високих урядовців у Чехії.


Оксана Пеленська

Прага, 14 липня 2005 - Чехи вирішили навчити своїх можновладців жити чесно. Новий проект закону про конфлікт інтересів, який нині обговорюється в парламенті Чехії, має метою поставити під суворий контроль їхні заробітки і в цілому все, що стосується доходів, пільг, рухомого і нерухомого майна високих державних урядовців, а також прибутків їхніх родин.

Проект закону передбачає, що члени уряду і парламенту, голови державних комітетів і національного банку, члени Ради з теле- і радіомовлення, голови і члени судових колегій мають раз на рік оприлюднювати всі джерела своїх прибутків – зарплати, премії, всі види грошових винагород. Відповідно до проекту нового закону це правило має стосуватись в цілому керівників усіх рангів – від голів сільських рад до мера Праги і керівника краю, а також керівників великих державних підприємств чи підприємств з державним капіталом, лікарень - всіх тих, хто має доступ до громадського майна.

Вимоги закону стосуються також і членів родин. Політик повинен оприлюднити свої доходи перед і після відходу з державної посади, повідомити фінансові органи про всі операції, сума яких перевищує 2 тисячі доларів чи про позички понад 12 тисяч доларів. Проект нового закону про конфлікт інтересів передбачає також, що після відходу з високої державної посади, скажімо міністра юстиції, він ще рік не матиме права працювати в приватній фірмі, яка за контрактом співпрацює з державою.

Чи контроль над прибутками політиків витягне економіку країни з тіні ? Ось думка Давида Махачека з головної чеської економічної газети “Господаржске новини”.

Давид Махачек: “Цілком переконаний, що проект закону є конструктивним. Адже мова про людей, які добровільно заявили, що хочуть займатись політикою й самі роблять зусилля, щоб дістатись на певні посади, які дають їм владу і вплив на події, економіку. У цьому випадку цілком виправданий суворий контроль за ними. Тобто, кожна така людина буде знати, що перед ним стоїть вимога розповісти про себе більше, ніж це робиться звичайно. Думаю, що так має бути”.

Без сумніву, що прискорити працю над новим проектом закону про конфлікт інтересів законодавців підштовхнула остання квартирна афера нині вже колишнього чеського прем’єра Станіслава Ґросса. Місяць тому він був змушений подати у відставку, тому що не зміг дати чіткої відповіді на запитання, звідки у нього взялося близько 200 тисяч доларів США на купівлю квартири з басейном в елітарному районі Праги. Журналістське розслідування довело, що офіційні доходи екс-прем’єра далекі від названої суми, а його пояснення про позичку від родини виявились звичайною брехнею. Під тиском громадської думки голова кабінету міністрів Чехії відступив.

Що ж стосується нового закону про конфлікт інтересів, то контроль за його виконанням має здійснювати спеціальна незалежна комісія контролерів. В разі ухвалення закон набере чинності восени цього року.

Recommended

XS
SM
MD
LG