Доступність посилання

ТОП новини

Проблема сміття і його переробки.


Богдана Костюк

Київ, 5 серпня 2005 - Київщина має шанс незабаром потонути у тоннах сміття, якщо радикально не змінити стратегію його утилізації. На цьому наголошують шведські фахівці з питань довкілля, які провели цікаве інтернет – опитування на сайті korrespondent.net.

Один з шляхів якщо не розв’язання, то принаймні зменшення “сміттєвого тягаря” на українські мегаполіси – це сортування сміття для його подальшої переробки на вторинну сировину. Громадяни України, чиє дитинство та юність минули у радянську добу, пам‘ятають кампанії зі збору макулатури і металобрухту – науковці стверджують, що подібні акції не завадили б і сучасній Україні. До речі, серед опитаних шведськими фахівцями користувачів сайту korespondent.net понад 80 % респондентів згодні сортувати сміття для забезпечення екологічно безпечного життя.

Розповідає ініціаторка опитування – киянка Ірина Ставчук, яка навчається у Лундському університеті (Швеція) за спеціальністю “управління екологічним розвитком”:

“Корінь проблеми полягає у тому, що наші муніципалітети не готові до впровадження роздільного збору сміття. Основними аргументами є те, що у нас (в Україні) населення не платить повну вартість за послуги, за сервіс вивезення сміття та його екологічної утилізації. Інший аргумент - що наше населення не володіє тією культурою і розумінням екологічних наслідків сміття, і це призведе до того, що люди не будуть співпрацювати з муніципалітетом по роздільному збору сміття. І також тяжка ситуація з ЖЕК-ами, які завалені роботою і не хочуть додавати собі “халепу” з роздільним збором сміття.

Але наше населення готове з цим працювати, і 83%, згідно з опитуваням, готові спробувати сортувати сміття. Такі ж висновки були зроблені пілотними проектами, які проводились у Харкові, Донецьку. Тобто, населення готове до роздільного збору сміття. А щодо ЖЕКів, то практика показує: їм це навіть вигідно. Вони економлять на вивозі сміття своїх районів, а також у прибиральників (двірників) з’являється час - їм не треба вигрібати сміття з сміттєпроводів, а можна більше приділяти уваги обладнанню територій”.


На думку Ірини, місцева влада Києва може, вивчивши досвід тих же Харкова і Донецька, провести екологічний експеримент з роздільного збору сміття в одному зі столичних районів. Але, як каже директорка Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош, споживацька культура київських чиновників перебуває на низькому рівні:

“Влада мусить виховувати населення. Але я вважаю, що дрібні фірми, які почали заробляти гроші, малий та середній бізнес тільки може вигравати, якщо будуть (працюватимуть) суто на переробці сміття. Дуже багато значить і як буде еліта себе вести. Це також є культура споживання”.

І Ірина Ставчук, і Мрідула Гош констатують, що внаслідок низької культури споживання та високого рівня споживання ресурсів Україна, у першу чергу її міські громади, можуть опинитися перед величезною проблемою повного забруднення довкілля. Серед іншого, і накопиченим за останні роки сміттям.
XS
SM
MD
LG