Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 18:29

Два роки тому Україна вирушила до Іраку.


Сергій Драчук


Прага, 8 серпня 2005 – Два роки тому, а точніше, 7 серпня 2003 року, перші військовослужбовці з України вирушили до складу міжнародного континґенту в Іраку. Їх проводжали як “миротворців”, а Україна від цієї операції сподівалася поліпшити свій доволі попсований на той час міжнародний образ і водночас заробити на відбудові Іраку.

Не все було безхмарно за ці два роки: не бракувало і людських трагедій, і втрат, і скандалів, і невиправданих сподівань. Але й здобутки України вельми серйозні, вважають аналітики.

Офіційно участь України в операції в Іраку почалася 28 серпня 2003 року. Але саме 7 серпня перші майже три з половиною сотні українських військовиків вирушили з України в цю місію.

Проводжаючи тоді військових на летовищі, тодішній міністр оборони Євген Марчук так охарактеризував українську участь в іракській операції: “Це важлива і відповідальна військово-політична акція, яка ще раз демонструє міжнародній спільноті відданість України статутові ООН і вірність міжнародним зобов’язанням”.

Далі Марчук говорив про миротворчу діяльність, хоча місія в Іраку аж ніяк не є миротворчою. У документах ООН ідеться про забезпечення стабільності й безпеки в Іраку.

А ще Євген Марчук заявив тоді, що участь українців у відбудові Іраку відповідає національним інтересам України. Адже Україна сподівалася, що воєнне залучення в іракські справи дасть їй можливість долучитися й до відбудовчих контрактів на великі суми. Водночас образ влади тодішнього президента Леоніда Кучми серйозно попсувала на той час низка скандалів навколо продажів зброї, і участь України в іракській кампанії мала змінити цей образ.

Що ж сталося за ці два роки? 18 осіб загинули чи померли й близько 40 були поранені; контрактів практично немає; на адресу українських військових не раз лунали слова похвали від коаліційних партнерів і від іракців, але й недоведені звинувачення в хабарництві й зловживаннях, а то і в боягузтві. Українська сторона їх рішуче заперечувала, потім мусила сама арештувати генерала, колишнього командувача українського континґенту. Його офіцерів раніше спіймали на спробі нелеґально ввезти до України з Іраку майже 320 тисяч доларів невідомого походження.

Людські втрати, на жаль, притаманні кожній воєнній операції, констатував в інтерв’ю для радіо “Свобода” президент Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос: “Це прикро, але це війна. І тут у даному випадку, на жаль, нічого з цим не поробиш”.

А в невдачі зі здобуттям контрактів Україна зовсім не поодинока, каже експерт: “Втратили ми до певної міри якісь певні перспективи економічної співпраці з Іраком. Хоча тут у мене ці перспективи завжди викликали певні сумніви. І з погляду на те, що зараз відбувається в Іраку, я можу сказати, що не лише українські підприємства, фірми, український уряд не змогли реалізувати свої прагнення і свої інтереси – переважна більшість інших урядів, інших фірм так само перебувають у тій же стартовій позиції, тобто нічого вони там реально не отримали”.

А ось як бачить Ігор Семиволос здобутки України внаслідок участі в іракській кампанії: “Ми, звичайно, набули досвіду війни в зовсім новій для нас ситуації. Ми отримали досвід координації і військової співпраці з військами НАТО, з американцями – це війна іншого зовсім покоління. Для нас це дуже важливий досвід роботи. Так чи інакше ми відкриваємо Близький Схід із нового якогось боку і нас відкриває Близький Схід із нового боку - вже не як частину Радянського Союзу. Бо досі було саме таке ставлення до нас – як до частини Радянського Союзу. А тепер на Близькому Сході до нас інше ставлення – як до самостійної держави, яка грає в свою політику вже в рамках, скажімо, західного блоку”.

Офіційні ухвали про участь в іракській кампанії, за опитуваннями, не мали підтримки серед пересічних українців. Нинішня влада України вирішила вивести український військовий континґент із Іраку. Перший етап цього виведення вже відбувся, а закінчитись воно має, за указом президента Віктора Ющенка, до кінця цього року.

Чого ж Україна отримала більше внаслідок участі в іракській кампанії – позитивів чи неґативів? Ігор Семиволос вважає, що так ставити питання не зовсім правильно: “Я думаю, що все-таки з погляду на сьогоднішній момент, якщо ми говоримо про сьогодні, то плюсів, напевно, більше, ніж мінусів. Але це зовсім не значить, що так буде завжди”.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG