Доступність посилання

ТОП новини

Художник-дисидент Опанас Заливаха незабаром святкуватиме 80-ліття.


Іван Костюк

Івано-Франківськ, 22 серпня 2005 року – Опанас Заливаха для багатьох став майже міфом. З цим прізвищем пов’язана одна з найдраматичніших і найвеличніших сторінок національної історії минулого століття. Художник, шістдесятник, політв’язень. Його імя, як і творчість вже давно стало легендою. Незабаром майстер відзначатиме своє вісімдесятиліття. За його ж визначенням – це час зустрічей і прощань.

Опанас Заливаха народився на Харківщині. Однак у час голодомору 30-х років минулого століття батько вивіз родину на Далекий Схід і цим самим врятував родину від голодної смерті. Майбутній художник відточував своє мистецтво в Ленінградському художньому інституті. По закінченні повертається на Україну, оселяється в Івано-Франківську, оскільки відчуває великий потяг до вивчення рідної мови, культури, мистецтва.

Дуже швидко він стає одним з яскравих представників шістдесятників – унікального явища в українській історії минулого століття. Попри те, що Заливаха реалізує себе як самобутній художник, його не сприймають на офіційному рівні. Неодноразово він чує заяви: “Ви приєхалі і развалілі наш дружний колектів. Ніби я виявився причиною розвалу чогось. І це стало причиною особливої уваги властей до мене”.

Саме такою була реакція влади на бажання Опанаса Заливахи брати участь в офіційних виставках. Під час відзначення століття Шевченка він з Аллою Горською та колективом однодумців створює унікальний вітраж в Київському університеті. Цю роботу таврують як націоналістичну. Вітраж знищують. А художника піддають переслідуванням. Як резульатт – багаторічне ув’язнення в мордовських таборах для політичних в”язнів. Опанас заливаха впродовж цих років стає близьким товаришем та однодумцем В’ячеслава Чорновола, Зіновія Красівського, Василя Стуса, Євгена Сверстюка, Михайлини Коцюбинської та багатьох інших.

Нинішню ситуацію в державі художник характеризує наступним чином: “І тому ситуація в Україні тепер, за нових часів, залежить від нас, чи ми зможемо вистосяти, так як на Помаранчевій революції. Духовно Україна вже не та, яка була. Ми повинні показати наше національне лице. Бути українцем дуже тяжко”.

Опанас Заливаха пережив багатьох своїх побратимів, незабаром він відзначає 80-ліття. Він дотепер свторює нові роботи, щоправда не так активно, як колись. У своїй робітні він продовжує приймати молодих митців, які приходять до нього як до вчителя, у мистецтві та в житті.
XS
SM
MD
LG