Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 13:02

Інтернет стане доступним кожному угорському школяреві.


Василь Плоскіна

Угорщина, 25 серпня 2005 року – Угорські загальноосвітні школи, які знаходяться у 2530-ти населених пунктах, ще до кінця поточного року обіцяють підключити до Всесвітньої електронної мережі в режимі “широкого”, або швидкого інтернета. За тиждень до початку нового навчального року цій звістці, очевидно, зрадіє не один школяр. Засмутити багатьох угорських учнів, однак, може те, що з 1 вересня у шкільних буфетах вже не продаватимуть, як раніше, кока-колу й чіпси. Перевагу буде надано мюслі, молоку, овочам та фруктам за помірну ціну.

Угорська публічна школа налічує вже не одне століття. Освітою дітей спочатку займалася церква, і лише з поширенням ідей просвітництва та хвилі демократичних революцій 1848-49 років у Західній Європі народна освіта в Угорщині поступово перейшла під егіду держави. Соціальний статус вчителя незмірно підвищився. До ІІ Світової війни в Угорщині існувало кільна типів шкіл – церковні, приватні, де, скажімо, окремо навчалися хлопчики й дівчатка, і державні.

Нинішня загальна освіта в Угорщині як соціальний інститут у великій мірі є спадкоємницею старої соціалістичної школи. Після зміни суспільно-політичного ладу у 1989 році угорська просвіта проголосила нові лозунги, однак через загальні кризові явища в угорському суспільстві не завжди вдається втілити ці принципи в життя. Більш-менш успішно здійснюється технічне оснащення шкіл, але високопрофесійних вчительських кадрів все ще не вистачає. Щороку через скорочення населення в країні за парту сідає все менше дітей. Педагоги й родичі не припиняють сваритися щодо узгодження шкільних програм, діти скаржаться на велику завантаженість. У свою чергу дорослі картають їх за слабку успішність. До всіх цих проблем додається підліткова наркоманія, раннє статеве життя… Одне слово, благополучною на всі 100 відсотків угорську школу назвати досить важко.

Та без подолання перешкод, як стверджують освітяни-оптимісти, немає розвитку. Вони переконані, що держава жодним чином не має права усуватися від шкільних негараздів і повинна всіляко допомагати загальній освіті не тільки вийти зі стану животіння, а й сформувати прийнятну стратегію виживання.

Зараз високі урядові посадовці їздять по Угорщині на зустрічі з педагогічними колективами, щоб обговорити загальнодержавний план шкільної реформи. Він має багато тематичних відгалуджень, у тому числі й забезпечення широкого доступу школярів до інтернета та оздоровлення дітей. На це уряд щорічно відводить 7 млрд. фор., або понад 20 млн. доларів, повідомив Калман Ковач, міністр зв’язку та інформатики. За його словами, нині у 2100 угорських школах вже є інтернет. Решту 430 шкіл підключать до всесвітньої інтернетної паутини до кінця 2005 року.

До речі, за порадою медиків в шкільних буфетах незабаром перестануть торгувати чіпсами і кока-колою. До здорового способу життя учнів залучатимуть за допомогою меню, багатих на овочі й фрукти.
XS
SM
MD
LG