Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 15:23

<I>"Україна дуже дивна країна: один президент вбиває, інший нагороджує"</I>: Мирослава Ґонґадзе


Мар’яна Драч

Мирослава Гонгадзе
Прага, 26 червня 2005 року – Георгій Ґонгадзе - Герой України. Його вбивць ще чекає лава підсудних. Рішення нагородити загиблого журналіста оголосив у День незалежності України президент Віктор Ющенко. Як сприйняла цю вістку вдова журналіста і чи буде вона приймати нагороду? Мирослава Ґонґадзе відповідає на запитання радіо "Свобода":

Мирослава Ґонґадзе

Ви знаєте, Україна дуже дивна країна. Один президент вбиває, а інший президент нагороджує. Але я можу привітали лише те, що насправді після Помаранчевої революції в Україні почали визнавати справжніх героїв, тому що я вважаю, що Георгій був героєм.

Один англійський король вчив свого сина, він казав: “Відстоюй завжди правду, відстоюй правду навіть тоді, коли це загрожує тобі смертю”. Георгій відстоював цю правду. Через його смерть змінилася Україна.

Я думаю, що я особисто не буду приймати цю нагороду, але цю нагороду приймуть діти. Вони повинні знати, хто був їх батько, і вони повинні гордитися своїм батьком. Якщо вони не мають його, принаймні, фізично, не знають про його фізичну присутність, не розуміють, що таке батько, то, принаймні, вони будуть розуміти, ким він був. Для мене особисто це є дуже важливо.

Мар’яна Драч

Коли може відбутися вручення?

Мирослава Ґонґадзе

У Нью-Йорку найближчим часом, можливо, на річницю зникнення Георгія, десь 15-го чи 16-го вересня.

Мар’яна Драч

Якраз у цей час Президент України має бути в Нью-Йорку і брати участь в Генеральній Асамблеї ООН.

Мирослава Ґонґадзе

Так, якраз в цей час. Я думаю, що це співпаде у датах.

Мар’яна Драч

Ось Генеральний прокурор України С.Піскун розповів українській громадськості про те, що М.Мельниченко 24-го серпня давав американському суду свідчення у справі Ґонґадзе, але інший політичний біженець у США, журналіст С.Шолох сказав радіо “Свобода,” що Мельниченко провів значну частину того дня разом з ним. Шолох фактично поставив під сумнів заяву пана Піскуна. Що Ви про це знаєте?

Мирослава Ґонґадзе

Я також в цьому глибоко сумніваюся, у мене є багато підстав сумніватися у цьому. Я дуже здивована особисто цією заявою Піскуна. Я не розумію, з якою метою вона робилася, оскільки є підозри, що вона не є правдивою.

Я знаю що Миколі Мельниченку були передані 86 запитань. На жаль, це ті самі запитання, які були передані ще в 2002-му році. Тобто, після приходу нової влади в Україні запитання Генеральної прокуратури (до Мельниченка) зовсім не змінилися.

Моя особиста позиція з цього приводу: М.Мельниченко повинен давати будь-які свідчення лише після того, як буде проведена експертиза цих плівок і буде підтверджена автентичність цих плівок, лише тоді можна буде давати якісь пояснення до цих записів.

Я особисто вважаю, що зараз передавати ці записи в Україну достатньо небезпечно, тому що будь-які відповіді Миколи – і ці записи можуть бути зманіпульовані. Я особисто не знаю, яка сьогоднішня мета Генпрокуратури. І про свою позицію я повідомила представників міністерства юстиції США.

Мар’яна Драч

Чи якось просувається справа з експертизою оригіналів записів Мельниченка у США?

Мирослава Ґонґадзе

Справа у тому, що коли я була у Києві у квітні-травні місяці, то Генпрокурор Піскун і слідча група обіцяли мені, що вони звернуться до Мінюсту США з проханням провести таку експертизу.

Коли я повернулася до Вашингтона, то розмовляла з представниками Державного департаменту. Вони погодилися, вони готові. На жаль, від української прокуратури не було надіслане додаткове прохання і лише повторилося те, що відбувалося в 2002-му році.

Мар’яна Драч

Ось Ви критикуєте С.Піскуна, а він постійно заявляє про те, що докладе всіх зусиль, аби розслідувати до кінця справу Ґонґадзе. Він сказав, зокрема, що не робитиме винятку для екс-президента України Л.Кучми у порушенні проти нього кримінальної справи.

Водночас народний депутат Володимир Стретович, якого нещодавно Президент України пропонував на чільну посаду у Генпрокуратурі, сказав таке: “Щоб не створювати прецедент, не кидати камінь у спину тому, хто йде, Леоніду Даниловичу варто дати спокій і залучати його винятково, як свідка”.

Як Ви можете прокоментувати такі заяви і Піскуна, і Стретовича?

Мирослава Ґонґадзе

Я критикую дії С.Піскуна лише тому, що я не бачу, що за його заявами, навіть за заявами щодо президента Кучми, стоять реальні факти і ці заяви підтверджені діями.

Знову ж таки, щодо пана Стретовича, то якщо він це коментує як голова Християнсько-демократичної партії, то він має право це робити, і якщо він такий великий християнин, то він може прощати іншим. Але як людина, яка претендує на посаду Генпрокурора і як юрист, він просто не має права робити такі заяви, тому що будь-який професійний юрист розуміє, що злочин має бути покараний.
XS
SM
MD
LG