Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 02:46

Узбекистан мстить Киргизстану за біженців?


Петро Кагуй

Прага, 30 серпня 2005 - Узбекистан без жодних попереджень та пояснень несподівано припинив поставки газу до Киргизстану. Тоді як за підписаним контрактом поставки газу мали б тривати ще рік. Про це повідомив учора представник енергетичного відомства Киргизстану.

Щорічно Узбекистан постачає Киргизстану від 700 до 800 мільйонів кубічних метрів природного газу. Киргизстан повністю залежить від поставок імпортного газу.

У самому Киргизстані сприймають це як політичний тиск, помсту з боку офіційного Ташкента. У такий спосіб режим Іслама Каримова, ймовірно, мстить за надання Киргизстаном тимчасового політичного притулку узбецьким біженцям після придушення масових виступів в узбецькому місті Андижані у травні цього року.

Згодом понад 400 узбецьких біженців переправили за допомогою ООН із Киргизстану до Румунії. Зараз суперечка триває довкола 12-х узбецьких біженців, котрі залишаються на території Киргизстану. Офіційний Ташкент звинувачує цих людей у кримінальних злочинах і вимагає їхньої видачі.

Нещодавно президент Киргизстану Курманбек Бакієв, виступаючи на конгресі Народного Руху Киргизстану, заявив, що ці 12 справ розглянуть представники Узбекистану та агентства ООН у справах біженців. При цьому киргизький лідер заявив, що його країна має намір повністю виконати свої міжнародні зобов’язання перед тими, хто шукає політичного притулку в Киргизстані.

І ось тепер Узбекистан несподівано припиняє поставки газу до Киргизстану. Говорить депутат Верховної Ради Киргизстану Таірбек Сарпаєв:

“Із біженцями проблема! Очевидно, що це поєднано. Економічні проблеми із Узбекистаном ми завжди вирішували. Але, оскільки тут трохи політики, очевидно, вони хочуть чинити невеликий тиск”.

Депутат Таірбек Сарпаєв також зауважив, що в гіршому випадку (якщо Узбекистан не відновить поставок газу), то альтернативою може стати казахстанський газ.

А заступник керівника національної газової компанії “КиргизГаз” Кубаничбек Юсупов заявив, що узбецька сторона відмовилася реєструвати (тобто визнавати) підписаний у липні основний двосторонній договір стосовно газу. І все ж після вивчення ситуації, що склалася, заступник керівника національної газової компанії “КиргизГаз” Кубаничбек Юсупов заявив:

“До кінця 2005 року газ до Киргизстану надходитиме. На південь країни - окремо, за договором між Киргизгазом і “Узтрансгазом”. Ми договір підписали у серпні в об’ємі 103 мільйони кубометрів. Цього достатньо для споживачів на півдні країни. А на північ Киргизстану газ подаватиметься від об’ємів “Казтрансгазу”. Це той же узбецький газ, але за контрактом між “Узтрансгазом” і “Казтрансгазом””.

Тим часом у сусідньому Узбекистані святкують 14-ту річницю незалежності Республіки Узбекистан. А її лідер Іслам Каримов, якого закордонні політичні оглядачі все частіше згадують у переліку диктаторів, видав указ, яким відзначено працівників силових структур, котрі брали участь у кривавому придушенні масових виступів в Андижані у травні цього року. Щоправда, 21 особу, серед яких колишні співробітники міліції, військовослужбовці та працівники служби безпеки, нагороджено посмертно.

Також в Узбекистані напередодні державного свята підготували мультимедійний диск під назвою: “Іслам Каримов. Зібрання творів”. Це мультимедійний варіант 12-томного збірника праць президента Узбекистану Іслама Каримова.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG