Доступність посилання

ТОП новини

Афганістан напередодні парламентських виборів. Жінкам гарантована четверта частина депутатських мандатів.


Петро Кагуй

Прага, 14 вересня 2005 року - У неділю, 18 вересня, в Афганістані проходитимуть вибори до парламенту. Спершу парламентські вибори в Афганістані хотіли провести разом із президентськими ще у жовтні минулого року. Однак через низку проблем їх кілька разів відкладали.

І ось вже тепер, у неділю, афганські виборці, а їх близько 12 мільйонів, мають обрати депутатів до нижньої палати парламенту, що має назву Волесі Джірґа. Вони також обиратимуть своїх представників до рад 34 провінцій.

На 249 місць нижньої палати парламенту претендує близько 2800 кандидатів, із них близько 10 відсотків – жінки. За новою конституцією Афганістану, жінкам гарантована четверта частина місць у парламенті. Нині до парламенту балотується майже 350 жінок. А понад 270 представниць так званої «слабкою статі» висунули свої кандидатури на реґіональних виборах.

Учора у Кабулі кандидат у депутати Шукрія Баракзай досить оптимістично висловилася щодо участі жінок у виборах.

Шукрія Баракзай: «Жінки покажуть свою силу. Продемонструють, що вони можуть. Вони розумні, сміливі, миролюбні. Жінки хочуть показати себе і пояснити чоловікам, що ми також люди!».

Тим часом, почастішали збройні вилазки талібів, котрі погрожували зірвати нинішні вибори. Повідомлення про їхні напади та жертви надходять фактично з усіх реґіонів Афганістану. А минулої суботи було обстріляно кортеж міністра оборони Афганістану Абдул Рахіма Вардака. Щоправда, тоді ніхто не постраждав, а за підозрою у нападі було заарештовано 4 осіб.

Президент Афганістану Хамід Карзай, виступаючи у місті Герат, закликав виборців до вільного волевиявлення під час голосування.

Хамід Карзай: «Звертаючись до наших братів і сестер, я хочу наголосити, що – коли ви підете на виборчі дільниці – Ви повинні розуміти: лише Аллах і Ви, і ніхто більше, не знатиме, за кого Ви голосуєте».

Між іншим, зі списків кандидатів у депутати останнім часом були вилучені кілька десятків осіб за підозрою у їхніх зв’язках із талібами.

А ще одне, вже технічне ускладнення для виборів – це малограмотність афганського населення, більшість якого не вміє ні писати, ні читати. Щоб подолати цю перепону, окрім прізвищ та фотографій кандидатів у бюлетенях будуть ще й спеціальні символи для кожного кандидата. Але, якщо на минулих президентських виборах в Афганістані, на посаду глави держави претендували лише 18 кандидатів, то тепер загальне число кандидатів на виборах до парламенту і рад провінцій сягає близько 5 тисяч 800 осіб.

Багато кандидатів вибирали для себе символи самі. Серед них є і такі, що зображають речі раніше заборонені талібами. Це і аудіокасети, і телевізори, і спортивне обладнання, що символізує, скажімо, колись заборонений футбол. А хто не вигадав власних символів, тому довелося шляхом жеребкування вибирати для себе запропоновані символи. Кожен із кандидатів мав можливість під час проведення агітації демонструвати і свій символ, щоб малограмотні виборці не помилилися при заповнені бюлетеня.

Нинішні вибори в Афганістані фінансує міжнародна спільнота через ООН, оскільки афганський уряд не був спроможній сам профінансувати ці вибори.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG