Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 19:10

Чи президент Польщі Александер Квасьнєвський має шанс стати Генеральним секретарем ООН?


Роман Крик

Варшава, 20 вересня 2005 - Всередині жовтня Александер Квасьнєвський завершить другу і останню свою каденцію на посаді президента Польщі. Якою буде подальша доля цього ще молодого і успішного політика? Неофіційно відомо, що він бачить себе на посаді нового Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй. Виконувач обов’язків міністра закордонних справ України Борис Тарасюк заявив нещодавно, що Україна всіляко сприятиме, щоб цей задум був втілений у життя. Однак більшість оглядачів у Польщі вважають, що навряд чи таке можливе.

Александер Квасьнєвський як політик у Польщі досягнув найвищих вершин. Має лише п’ятдесят один рік – йому рано думати про пенсію. Наступного року Кофі Аннан завершує свій термін перебування на посаді генсека ООН. Радники польського президента у цій ситуції побачили добрий шанс Кваснєвському подолати ще одну вершину. Проте на такі плани, поки що скептично дивляться аналітики.

У приватних розмовах з журналістами президент Квасьнєвський якось був поскаржився, що на шляху його кар’єрного зростання стала минулорічна Помаранчева революція в Україні. З його слів можна зрозуміти, що якимсь чином він вважає себе її жертвою. Роль, посередника у переговорах Росія розцінила як підтримку української революції, проти якої вона виступила. Тим самим хоч не хоч Квасьнєвський автоматично опинився у списку політиків, які, м’яко кажучи, не викликають у Кремлі симпатії. Це означає, що Росія, ймовірно, не лише не підтримає кандидатури польського президента на посаду Генерального секретаря ООН, але більше того, використає свої важелі впливу, щоб не зробили цього інші держави світу, стверджують аналітики.

Аналізуючи шанси Квкасьнєвського, польські експерти наголошують не так на його участі в буремних подіях у Києві, як на його проамериканській лінії. Це означає, що він політично заангажований, що не бажано для кандидата на посаду Генерального секретаря ООН.

“Президент Польщі має мінімальний шанс на те, щоб бути обраним на посаду в ООН, оскільки він надто проамериканський. Така позиція не викликає захвату у багатьох країн, і тут не йдеться лише про Росію, але також про Німеччину, Францію, Бельгію, і, схоже, про Китай”, - вважає варшавський політолог Вальдемар Дзяк.

Коли запитують про це Квасьнєвського, він відповідає, що у нього плани на майбутнє ще не конкретизовані, а питання посади в ООН - це, як він висловився, поки що справа кулуарних розмов. Можливо, каже він, я, подібно як інший колишній президент Польщі - Лех Валенса,- піду у викладацьку роботу і їздитиму по світу з лекціями.

Польські ліві, звідки йдуть політичні корені Квасьнєвського, мають ще маленьку надію на те, що у майбутньому популярний у Польщі Квкасьнєвський очолить якусь нову ліву партію. Це дуже актуальне питання, беручи до уваги, що у парламентських виборах, які відбудуться найближчої неділі, ліві політичні об’єднання ймовірно зазнають дошкульної поразки. Квасьнєвський не говорить про своє майбутнє в польській політиці, проте оглядачі відкидають таку можливість. Адже політик, який у своїй країні підкорив всі вершини, навряд чи захоче повертатися назад, у минуле. Йому потрібні нові виклики.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG