Навіть якби досягнення ООН у найближчі десять років, як випливає з деяких деталей Декларації тисячоліття, обмежувалися лише скороченням в двічі масштабів крайньої бідності і припинення тенденцій поширення СНІДу, то й тоді можна було б вважати саму діяльність ООН вже успіхом. Але ж цими показниками далеко не обмежується її роль. Лише програма діяльності в рамках Декларації тисячоліття включає в себе вісім головних цілей - ліквідація крайньої бідності, забезпечення загальної початкової освіти, скорочення дитячої смертності, боротьба з СНІДом та іншими поширеними захворюваннями, формування глобального партнерства з метою розвитку та інші.
Ми пам’ятаємо, що лідери великих держав погодилися на створення ООН саме в кінці страшної світової війни, котра забрала понад 50 мільйонів людських життів. І тому одна з головних ролей ООН у світі - це боротьба за відвернення воєн між народами. Згадаймо 50-60 роки, коли організація боролася за мир в Африці, вирішення суперечок за Суецький канал. Або ж пізніші часи – операції ООН на Балканах, сучасна демократизація Іраку. І сьогодні проблему Косова має вирішувати саме міжнародна спільнота, цей сербський край нині перебуває під контролем ООН.
Свого часу другий Генеральний секретар ООН, норвежець Даг Гамаршольд сказав: “Не маю сумніву, що й через 40 років ми будемо займатися тим самим, що й сьогодні. Адже всесвітня організація і нині , і тоді залишатиметься для людства надто новим відкриттям”.
Не дивно, що відкриваючи святкування 60 –річчя ООН у понеділок у Нью – Йорку Генеральний секретар Кофі Аннан заявив :
“Наша ранкове зібрання засвідчує той факт, що ООН є організацією для всіх людей – для тих, що в уряді, в суспільстві, в приватному секторі для всіх нас, молодих і старших”.
Хоча не можна розглядати діяльність ООН за 60 років лише у райдужних тонах. І в самій організації говорять про низку проблем, зокрема про забюрократизованість її служб, про корупцію серед частини її працівників та інше. Недарма такі країни як Японія і США, які поповнюють бюджети ООН своїми внесками майже на половину, погрожують скоротити свої виплати. Нагадаю, що Японія щорічно вносить до ООН близько 280 мільйонів доларів , а США понад 360 мільйонів.
Привітання Кофі Анана в день свята так і звучало:
“Дорогі друзі! З 60-річчям усіх вас!”