Доступність посилання

ТОП новини

60 років ООН – що далі...


Василь Зілгалов


Прага, 24 жовтня 2005 (RFE/RL) – Цікаво, що саме рішення про створення ООН було ухвалене в Україні. 11 лютого 1945 року під час Ялтинської зустрічі президента США Франкліна Рузвельта, британського прем’єра Уінстона Черчіля та радянського лідера Йосипа Сталіна заявили про намір щодо створення міжнародної організації для підтримки миру та безпеки у світі. У квітні 1945 року в американському Сан-Франциско делегати 50 країн зустрілися на конференції, де вони домовилися про структуру і створення Ради Безпеки ООН, п’ятьма постійними членами котрої стали США, СРСР, Китай, Великобританія і Франція. Саме ці країни ратифікацією статуту ООН 24 жовтня 1945 року і започаткували офіційну історію цієї міжнародної організації. Перша ж Генеральна асамблея ООН відбулася 1946 року у Лондоні.

Навіть якби досягнення ООН у найближчі десять років, як випливає з деяких деталей Декларації тисячоліття, обмежувалися лише скороченням в двічі масштабів крайньої бідності і припинення тенденцій поширення СНІДу, то й тоді можна було б вважати саму діяльність ООН вже успіхом. Але ж цими показниками далеко не обмежується її роль. Лише програма діяльності в рамках Декларації тисячоліття включає в себе вісім головних цілей - ліквідація крайньої бідності, забезпечення загальної початкової освіти, скорочення дитячої смертності, боротьба з СНІДом та іншими поширеними захворюваннями, формування глобального партнерства з метою розвитку та інші.

Ми пам’ятаємо, що лідери великих держав погодилися на створення ООН саме в кінці страшної світової війни, котра забрала понад 50 мільйонів людських життів. І тому одна з головних ролей ООН у світі - це боротьба за відвернення воєн між народами. Згадаймо 50-60 роки, коли організація боролася за мир в Африці, вирішення суперечок за Суецький канал. Або ж пізніші часи – операції ООН на Балканах, сучасна демократизація Іраку. І сьогодні проблему Косова має вирішувати саме міжнародна спільнота, цей сербський край нині перебуває під контролем ООН.

Свого часу другий Генеральний секретар ООН, норвежець Даг Гамаршольд сказав: “Не маю сумніву, що й через 40 років ми будемо займатися тим самим, що й сьогодні. Адже всесвітня організація і нині , і тоді залишатиметься для людства надто новим відкриттям”.

Не дивно, що відкриваючи святкування 60 –річчя ООН у понеділок у Нью – Йорку Генеральний секретар Кофі Аннан заявив :

“Наша ранкове зібрання засвідчує той факт, що ООН є організацією для всіх людей – для тих, що в уряді, в суспільстві, в приватному секторі для всіх нас, молодих і старших”.

Хоча не можна розглядати діяльність ООН за 60 років лише у райдужних тонах. І в самій організації говорять про низку проблем, зокрема про забюрократизованість її служб, про корупцію серед частини її працівників та інше. Недарма такі країни як Японія і США, які поповнюють бюджети ООН своїми внесками майже на половину, погрожують скоротити свої виплати. Нагадаю, що Японія щорічно вносить до ООН близько 280 мільйонів доларів , а США понад 360 мільйонів.


Нинішній Генсек ООН відзначив, що організація зможе виконувати свої завдання лише модернізувавшись, “якщо буде підходити до цього по-новаторському”.

Привітання Кофі Анана в день свята так і звучало:

“Дорогі друзі! З 60-річчям усіх вас!”

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG