Доступність посилання

ТОП новини

Заворушення в киргизьких в’язницях - версії.


Василь Зілгалов

Бунтівники у в'язниці біля Бішкеку (AFP)
Бунти в киргизьких в’язницях і методи їх придушення викликали низку реакцій як серед політиків, так і серед правозахисників. Останні занепокоєні брутальним застосуванням владної сили у цих подіях. Президент Киргизстану Курманбек Бакієв вважає, що хтось хотів використати ці бунти з політичною метою – дестабілізувати ситуацію в країні.

Прага, 2 листопада 2005 (RFE/RL) – Через день після другої хвилі насильств у місцях ув’язнення в Киргизстані президент дав волю своїй критичності і безапеляційності. Курманбек Бакієв відкинув критичні оцінки застосуванню сили владою, які, зокрема, прозвучали з уст уповноваженого з прав людини цієї країни Турсунбая Бакіра Уулу.

Реагуючи на те, що в минулому місяці загинув депутат парламенту і три офіційні особи, котрі хотіли вести переговори з ув’язненими бунтарями, президент попередив, що не виключає застосування сили й надалі, якщо це буде потрібно.

Зокрема, Курманбек Бакієв сказав:

“Те, що вчора відбулося, це повністю закономірно в будь – якій демократичній державі. Поставте собі запитання , шановні панове журналісти: те, що відбулося у нас 20 жовтня, коли вбили члена парламенту й членів офіційної комісії, яка зайшла в приміщення виправно-трудової колонії, - якби це відбулося у Сполучених Штатах Америки, вбили б конгресмена, який зайшов у зону з комісією, або в Європі, - там би впродовж години був би штурм, мабуть, без всякого запрошення омбудсмена і так далі, і так далі. Ні у кого б не запитали. Впродовж години навели б порядок”. Спостерігачі також наводять слова президента про те, що бунт у колоніях – це спроба “розхитати човен”, дестабілізувати ситуацію в країні.

Журналісти також повідомили, що після загибелі 20 жовтня в колонії номер 31 в Молдавановці депутата Тиничбека Акматбаєва, його брат Риспек, відомий кримінальний авторитет, котрий ворогує з іншим криміналом - Батукаєвим, організував у Бішкеку антиурядові виступи з вимогою відставки прем’єра Фелікса Кулова, обвинувачуючи главу уряду у зв’язках з Батукаєвим.

Сам Кулов відсидів кілька років як колишній політичний дисидент в Молдавановці, де він, як повідомляється, познайомився з Батукаєвим. Ці події ставлять питання про спроможність влади контролювати ситуацію в країні і навести порядок в колоніях.

Охоронці в'язниці (AFP)
Зокрема, Топчубек Тургуналієв, родич загиблого депутата Акматбаєва і лідер однієї з політичних партій Еркіндік, що підтримує президента, але виступає проти Фелікса Кулова, так прокоментував події останніх днів:

“Давним давно відомо, що пан Кулов зв’язаний з особами кавказької національності і він прямо зв’язаний з Батукаєвим. Він і не спростовував, коли був 25 жовтня в 31-й колонії, і замість того, щоб у той же день, в той же час навести там порядок, він зустрічався з Батукаєвим. І не Кулов диктував умови, а Батукаєв диктував, і коли позавчора взяли колонію і навели порядок, то там уже була кров. І якби Кулов як прем’єр-міністр тоді ще навів порядок, то цього б не було”.

Один із лідерів громадського руху Киргизстану за демократію і громадянське суспільство Еділ Байсалов вважає, що кримінали просто скористалися перехідним періодом і слабкістю влади та нерішучістю президента Бакієва. Більшість політичних сил у країні вимагає детального розслідування цих подій, справжніх причин вбивства Акаматбаєва і вирішення проблем, які є в киргизьких в’язницях.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG