Доступність посилання

ТОП новини

Премія австрійського музиканта присуджена українському композитору.


Леся Олійник

Київ, 2 листопада 2005 (RFE/RL) - П’ять років тому громадянин Австрії Лео Вітошинський заснував міжнародну щорічну премію, яка присуджується за внесок у музичну культуру України. Цього року лауреатом премії Лео Вітошинського став композитор Юрій Шевченко.

Лео, або інакше Левко Вітошинський, народився у Відні. Але походить він із давнього українського роду. Його дід Юрій Вітошинський належав до активних діячів потужної української громади столиці Австро-Угорщини. Він товаришував із багатьма видатними українськими діячами, серед яких був Михайло Грушевський. У кінці 30-х років минулого століття Юрій Вітошинський очолював українське студентське товариство Віденська Січ. Засновником цього товариства був політичний діяч і композитор Анатоль Вахнянин. Згодом головою Віденської Січі став Марко Черемшина. Нащадок роду Вітошинських Левко обрав професію музиканта і теж долучився до справи своїх предків. Він закінчив Віденську академію і нині є професором музичної академії в місті Граці та відомим виконавцем гітарної музики.

Патріотичне ставлення до батьківщини свого роду Лео Вітошинський виявляє активною підтримкою української культури. До слова, один із листів Грушевського з сімейного архіву він передав Україні. Сюди музикант постійно приїздить із благодійними концертами. Для Вітошинського пишуть свої твори українські композитори. Його навіть відзначили званням заслуженого артиста України. П’ять років тому Лео Вітошинський заснував міжнародну музичну премію, яку особисто вручає в Національній філармонії України. Ось що сказала президент Міжнародної благодійної організації “Український центр” актриса Лариса Кадирова, яка співпрацює з австрійським музикантом:

“Виходячи із ситуації, яка у нас в Україні, я вважаю, що підтримка особистостей, які працюють для культури, які альтруістично живуть в цьому суспільстві,- це дуже важлива річ. І Лео Вітошинський, який уже вп’яте буде презентувати свою премію, дуже радо на це йде кожного разу, дуже радо підтримує все нове. Словом, людина, яка хоче зробити добро Україні”.

Цього року церемонія нагородження Премією Лео Вітошинського відбудеться в Національному театрі імені Івана Франка. Її присуджено композитору Юрію Шевченку. Автор музики до більше ніж 100 спектаклів Юрій Шевченко популярний не тільки в столиці, а й в усіх містах, де існують театри. Композитор уже є володарем шістьох “Пекторалей” – престижної театральної премії в Україні. На черзі постановка його балету “Піноккіо”. Понад 10 років музика Юрія Шевченка звучить також у програмах фольклорного колективу “Шумка” з канадського міста Едмонтон. Для нього композитор створив і балет “Те, що приніс вітер”. Його прем’єра відбулася торік в Оттаві.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG