Доступність посилання

ТОП новини

Чехія допоможе Україні інтегруватися в НАТО.


Мар’яна Драч

Анатолій Гриценко, Карел Кінл
Прага, 15 листопада 2005 (RadioSvoboda.ua) – Чехія допомагатиме Україні готуватися до членства в НАТО. Про це заявив 15 листопада в Празі міністр оборони Чехії Карел Кінл за підсумками переговорів з українським колегою Анатолієм Гриценком.

"Ми належимо до тих держав НАТО, які вважають, що наступного року має розпочатися реальна підготовка Плану щодо членства України (в НАТО)", – сказав чеський міністр.

Серед іншого, Чехія готова підвищувати кваліфікацію українських фахівців і допомогти Україні утилізувати боєприпаси.

Україна, зі свого боку, пропонує Чехії використовувати українську транспортну авіацію для перевезення збройних сил і вантажів. Йдеться про такі літаки як ІЛ-76, ТУ- 154, а ще український уряд сподівається, що чехам сподобається новий середньо-транспортний літак Ан-70.

Коли ж може дійти справа до конкретних угод із Чехією про оренду чи закупівлю українських літаків? Анатолій Гриценко в інтерв''ю радіо "Свобода":

"Україна підписала відповідні угоди з Європейським Союзом і уклала Меморандум з НАТО про надання нашої стратегічно-транспортної авіації для виконання тих чи інших операцій. І зараз розмова ведеться в міністерстві оборони Чехії, оскільки я тут. Так само запропоновані наші можливості транспортної авіації всім країнам членам-НАТО. І країни-члени НАТО їх використовують зараз. Ми хочемо лише спростити формальні процедури участі в тендерах, надаємо наші можливості і підтверджуємо нашу готовність чесно пропонувати ті пакети, які, на наш погляд, будуть вигідними.

Конкретної розмови, які саме війська, коли будуть перевозити наші літаки, не велося і це завдання не міністрів. В нашому складі делегації є керівник компанії, є представники Генштабу, які складуть графіки і розберуться, що їм вирішувати".


За підсумками переговорів йшлося про те, що Чехія допомагатиме Україні вирішувати ситуацію в Новобогданівці. В чому буде полягати чеська допомога?

"Чехія має досвід утилізації надлишкового озброєння. Тут також було колишнє радянське озброєння, є фірми, які виконували цю роботу. Зараз створений трастовий фонд НАТО, який буде проводити тендер на залучення тих компаній, які могли б найбільш ефективно виконувати цю роботу".

Тобто, це питання ще не вирішене про чеську участь в утилізації боєприпасів в Україні?

"Це питання буде вирішуватися на двома міністрами, а НАМСА - це структура НАТО, яка забезпечує якраз фінансування і реалізацію цього проекту. Ми не маємо впливу і не повинні на це впливати.

Але є інша проблема: як організувати цю роботу, як робити її прозоро, в рамках менеджменту ресурсів і фінансів. От у цій частині є фахівці в міністерстві оборони Чехії, які допоможуть підготувати наших спеціалістів у рамках того загального документу, який був підписаний у Вільнюсі 24-го жовтня".


Коли українці повірять в уряд, то повірять і в НАТО?

Керівники оборонних відомств України і Чехії також говорили про те, як краще інформувати суспільство про справжнє обличчя НАТО. За словами чеського міністра, за шість років членства в альянсі, на Чехію ніхто не тиснув із держав-партнерів по альянсу:

"НАТО нікого ні до чого не примушує. Ні стосовно того, куди посилати вояків, чи яку техніку купувати. Це справа кожної держави, яким шляхом виконувати критерії членства в НАТО".

Карел Кінл зауважив, що Україна знаходиться на доброму шляху, щоб всі ці критерії скоро задовольнити.

В Україні ж, за результатами опитувань громадської думки, більшість людей й далі проти інтеграції в НАТО. Міністр оборони України сказав радіо "Свобода" як, на його думку, можна буде розв''язати цю проблему. Анатолій Гриценко:


"Коли я говорю, що я не бачу цю проблему як серйозну, я абсолютно щирий. Тому що це питання чесного інформування про те, чим є НАТО і чим НАТО не є. Уряд поки що цього не робив і я думаю, зможе серйозно займатися цим питанням лише після завершення виборчої кампанії .

І друге, це питання загальної довіри до уряду. Якщо уряд успішно вирішує економічні, соціальні й всі інші питання, то громадяни вірять такому уряду і підтримують той зовнішньополітичний курс, який вкаже уряд."


Сильніший Іванов не нашкодить Україні?

У розмові з радіо "Свобода" український міністр також прокоментував кадрові перестановки в Росії. Анатолій Гриценко вважає, що розширення повноважень його російського колеги Сергія Іванова може дати позитивні результати для Росії, але не створить проблем Україні.

"Я думаю, що це питання Росії очевидно Путін визначився таким чином, що для вирішення військових питань треба покращити координацію і взаємодію Міністерства оборони з іншими структурами. Це структурне рішення і я думаю, що воно дасть позитивні результати.

Теоретично це може вплинути лише через те, який буде формат комісії Ющенко-Путін і чи буде міністр оборони ( а тепер уже віце-прем`єр) займати уже якусь іншу нішу в рамках цього комітету.

Було попередньо погоджено, що підкомітет з питань безпеки очолюють два міністри - міністр оборони України Гриценко і міністр оборони Росії Іванов. Якщо це залишиться, я думаю, ми зможемо працювати в цьому форматі. Якщо для міністра оборони буде визначено можливо якусь іншу нішу, тоді можливо треба буде внести зміни лише в цей підкомітет. В іншому я не бачу ніяких додаткових проблем ".


Після Чехії керівник оборонного відомства України 16 листопада вирушає з візитом до Білорусі, де також підписуватиме угоду про співпрацю на наступний рік.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG