Доступність посилання

ТОП новини

Конгресмен з репутацією яструба виступає за негайне виведення американських військ з Іраку.


Сергій Куделя Вашингтон, 18 листопада 2005 (RadioSvoboda.ua) - Принаймі 60 іракців загинули сьогодні внаслідок двох вибухів у мечетях міста Ханакін, що на північний схід від Багдаду. Два терористи-смертники підірвали себе під час п”ятничної молитви, яку традиційно відвідує велика кількість віруючих. Ще шестеро іракців загинули сьогодні і в самому Багдаді, де смертники здійснили напад на готель. Відповідальність за вибухи взяло на себе відділення Аль-Каїди в Іраку. Нові теракти в Іраку відбулися у час, коли всередині США посилюються заклики до негайного виведення звідти американських військ. Вчора з такою вимогою до Білого дому звернувся конгресмен зі штату Пенсильванія Джон Мурта.

За свої 73 Джон Мурта прослужив 37 років морським піхотинцем, зокрема воював у В’єтнамі. Він також належить до ветеранів американського Конгресу, куди він був вперше обраний понад 30 років тому. Мурту вважають одним з провідних яструбів демократичної партії, який послідовно підтримував американську воєнну кампанію в Іраку. Тому, коли під час вчорашнього закритого засідання демократів Палати Представників Джон Мурта заявив про необхідність негайного виведення американських військових з Іраку, усі присутні піднялися і зустріли його слова оваціями. Через декілька годин схвильований Мурта вже виступив на відкритій прес-конференції, під час якої він так обгрунтував свій план:

“Надійшов час змінити напрямок. Наші військові страждають. Майбутнє нашої держави опинилося під ризиком. Ми не можемо продовжувати йти цим шляхом. Очевидно, що продовження воєнних дій в Іраку не в інтересах Сполучених Штатів, іракського народу та регіону Перської затоки”.

За переконанням Джона Мурти, подальша присутність американських військових в Іраку лише перешкоджатиме поступу держави у напрямку стабільності та самоуправління. Окрім того, перебування американських збройних сил в Іраку, на думку конгресмена, навіть провокує подальше насилля та теракти з боку іракаських бойовиків. Тому Джон Мурта висунув резолюцію, яка передбачає виведення майже усього американського військового контингенту з Іраку у найближчі шість місяців. Згідно з його планом, у державі залишиться лише невелика група військових, яка буде спостерігати за розвитком ситуації.

Реакція Білого дому на пропозицію Джона Мурти була миттєвою. Прес-секретар Джон МакКлеллан відніс конгресмена до крайньолівих пацифістів, які не відображають думки більшості суспільства. Водночас віце-президент Дік Чейні поставив під сумнів чесність конгресмена:

“Найбільш безвідповідальні заяви роблять ті політики, які голосували за надання президенту права застосувати силу проти Саддама Гусейна. Вони – обрані політики, які мали доступ до розвідувальної інформації й були вільні робити власні висновки. Вони дійшли тої ж думки щодо намірів та потенціалу Іраку, яка була в чинної та попередньої адміністрацій”.

Проте не лише республіканці розкритикували пропозицію Джона Мурти. Навіть соратники-демократи були обережними у підтримці його слів. Більшість із них схвалюють сміливість конгресмена, але виступають за поступове зменшення американської військової присутності в Іраку. Шестимісячний строк виведення військ, за який виступає Джон Мурта, видається лідерам демократів у Конгресі надто радикальним кроком. Та з кожною серією терактів в Іраку кампанія за повернення американських військових додому продовжує посилюватися.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG