Доступність посилання

ТОП новини

Іран заборонить міжнародні інспекції своїх ядерних об’єктів, якщо справу ядерної програму Тегерану передадуть до Ради Безпеки ООН.


Петро Кагуй Прага, 21 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) - Депутати іранського меджлісу зобов’язали свій уряд заборонити міжнародні інспекції іранських ядерних об’єктів і відновити роботи зі збагачення урану, якщо питання про ядерну програму Ірану передадуть до Ради безпеки ООН. За таку постанову учора проголосувало 183 із 197 депутатів. Щоб вона набула чинності, її ще має ухвалити Рада охоронців Конституції, до якої входять 12 аятол – духовних лідерів. Цей консервативний орган влади Ірану, очевидно, підтримає таке рішення.

І все ж, як зауважив в інтерв’ю Радіо “Свобода” професор міжнародного права Стокгольмського університету Махмоуді, нинішня постанова іранських депутатів є лише попередженням для МАГАТЕ, щоб воно надалі не діяло проти Ірану. Водночас це рішення є значно м’якшим від колишніх погроз іранського меджлісу. Професор Махмоуді зокрема зауважив:

“Іран за останні два тижні зробив низку кроків згідно із вимогами МАГАТЕ, висунутих у вересні. Насамперед, це дозволило інспекторам ООН відвідати деякі об’єкти, на які раніше взагалі не пускали, у тому числі і об’єкт Паршин. Інспектори також отримали змогу поспілкуватися із окремими особами, які колись мали доступ до деяких закритих документів. І тому я гадаю, що для передання справи Ірану до Ради Безпеки ООН зараз є менше підстав, ніж два роки тому”.

У четвер, 24 листопада, МАГАТЕ знову обговорюватиме іранську ядерну програму. Очікують, що і цього разу постане питання про можливість передання справи іранської ядерної програми на розгляд до Ради Безпеки ООН.

Офіційний Тегеран заявляє, що немає жодних підстав виносити питання його ядерної програми до Ради безпеки ООН. Представник іранського МЗС Хамід Реза Асефі вже вкотре заявив, що його країна не порушила жодних зобов’язань і допустила інспекторів на усі ядерні об’єкти.

Проте Іран цими днями відмовився допустити міжнародних інспекторів на один із колишніх військових об’єктів на околиці Тегерана – дослідницький центр Лавіашані. Влада Ірану заявила, що спершу МАГАТЕ мало б пред’явити конкретні обґрунтування необхідності інспекції цього об’єкта. Ця відмова викликала чергове напруження у відносинах між Міжнародним агентством з атомної енергії і офіційним Тегераном. Хоча днями МАГАТЕ повідомило, що Іран передав детальні інструкції стосовно своїх робіт зі збагачення урану, котрі свого часу були придбані нелегально у пакистанського науковця-ядерника Абдули Кадіра Хана.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG