Доступність посилання

ТОП новини

Збільшення ціни за російський газ це плата за прозахідну політику української влади – американський експерт.


Сергій Куделя


Вашингтон, 29 листопада 2005 (RadioSvoboda.Ua) - Спроби російської газової компанії “Газпром” збільшити для України ціну на газ пов”язані із бажанням Кремля посприяти перемозі політичної сили, очолюваною Вікторем Януковичем, на наступних парламентських виборах. Так вважає доктор Селест Воллендер - директор відділу Росії та Євразії Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні. На її думку, підвищення ціни на російський газ до світового рівня може посилити невдоволення українців про-західною політикою президента Віктора Ющенка і збільшити підтримку його колишнього опонента. Водночас, Воллендер вважає, що Кремль також намагається змусити Ющенка до політичних і економічних поступок у відносинах з Росією.

Продаж газу за пільговими цінами використовується Кремлем як політична винагорода лояльним до неї режимам, стверджує експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень Селест Воллендер. Тому позбавлення України таких пільгових умов стане ціною, яку вона повинна заплатити за проведення політики європейської інтеграції. Продовжує Селест Воллендер:

“Це перш за все сигнал українському суспільству, що воно змушене платити вищу ціну за політику нового керівництва. Тепер дорожче буде обігрівати та палити світло. Можливо навіть збільшиться вартість користування автомобілем та підтримка деяких галузей економіки. Отже, це сигнал, що через складні відносини чинної української влади з Росією життя погіршиться” .

Американський експерт вважає закономірним бажання Росії використати свій енергетичний важіль щодо України. А українське керівництво може тепер вимагати від Росії вищу ціну за транзит російського газу до Європи. Проте Воллендер застерігає українську владу від надто різких кроків у відповідь на дії Росії:

“Українське керівництво повинне усвідомити: якщо воно збільшить ціну за транзит російського газу і створить атмосферу ненадійності навколо транзитних шляхів через її територію, вона (Росія) стимулюватиме пошук альтернативних транзитних шляхів. Як росіянами, так і європейцями. А це не відповідає довгостроковим стратегічним інтересам України”.

За словами Воллендер, Україна також повинна враховувати, що перешкоджання транзиту російського газу до Європи зіпсує її відносини із провідними європейськими державами, а отже зашкодить довготерміновій цілі європейської інтеграції. Американський експерт вважає, що перехід до світових цін на газ у розрахунках з Росією може навіть стати позитивом для України:

“Це прискорить процес реформування української економіки та зробить її краще адаптованою, сучаснішою й готовою до вступу в Європу. На початку 1990-х лідери балтійських держав опинилися перед таким самим вибором. Це було болісно для суспільства, але вони позбулися російських субсидій, котрі зробили їх більш конкурентноспроможними й краще підготовленими до європейської інтеграції”.

Проте доктор Воллендер переконана, що Росія не піде на різке підвищення ціни за газ для України. Вона прогнозує поступове її збільшення та продовження переговорів між Москвою й Києвом, на які вплине і результат парламентських виборів у березні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG