Доступність посилання

ТОП новини

Україна і Росія домовляться про газ і без Європейського Союзу, вважають експерти.


Марія Щур Прага, 7 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) - Україна і Росія зуміють домовитися про постачання газу на наступний рік і без посередництва Європейського Союзу. Так вважають українські та європейські експерти, які коментують повідомлення у російській пресі про те, що на саміті ЄС-Росія у Брюсселі російські урядовці домагатимуться підтримки Європи на переговорах з Україною.

Щороку десь о цій порі Україна і Росія розпочинають суперечку з приводу цін на газ. Експерти вже настільки звикли до грізних передноворічних політичних заяв сторін, що не звертають на них особливої уваги. Незворушними їх залишили і нинішні спроби Росії вплинути на позицію України за допомогою Брюсселю.

Говорить французький експерт з газових питань Жером Ґіє: “Нині росіяни кажуть, що ціна на газ виросла, і ми б хотіли отримати від українців більшу оплату. Але мені важко сказати, як вони можуть цього домогтися. Тому вони і намагаються втягнути Європейський Союз у цю суперечку, але навряд чи європейці відгукнуться, бо їх цікавить лише, щоб російський газ до них дійшов безпечно. І якщо виникнуть якісь проблеми, європейці звинувачуватимуть у них росіян, а не українців”.

Як пояснює Жером Ґіє, який впродовж кількох років співпрацював з “Газпромом”, справа у тому, що європейці купують газ на українському західному кордоні, а доставка його туди – це відповідальність росіян. Тому домовлятися з українцями їм доведеться у будь-якій ситуації.

З іншого боку, як вказують експерти, намагаючись виставити українців як ненадійних партнерів, росіяни можуть грати дещо складнішу гру.

“Вони можуть сказати: дивіться, на українців не можна покладатися, тому фінансуйте інший шлях газогон в по дну Балтійського моря в обхід України”, - говорить Жером Ґіє.

На думку українського експерта з енергетичних питань Івана Полтавця, така тактика Росії може принести результати, бо не зустрічає серйозного опору з боку України: “Росія активно використовує ці переговори для того, що створити тиск навколо – у себе в пресі, в європейській пресі. А Україна, на жаль, не використовує цей важіль, і це, на мою думку, є програш у стратегії”.

Як погоджуються обидва експерти, північний нафтопровід навколо України найімовірніше буде збудовано, і Україна навряд чи багато втратить від цього, бо йдеться про транспортування додаткового російського газу до Європи. Але якщо Росії вдасться переконати європейців у ненадійності українського партнерства, то вона зможе змусити їх профінансувати побудову газогонів такої потужності, які б істотно зменшили значення України як транзитної держави. І у цьому випадку Україна може втратити своє стратегічні позиції, вважають аналітики.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG