Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські опозиціонери шкодують, що Ющенко не зустрівся з Мілінкевичем.


Мар’яна Драч Прага, 8 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) - Білоруські правозахисники побоюються, що Україна знову починає озиратися на офіційний Мінськ і Москву у відносинах з Білоруссю. Про це сказав радіо "Свобода" міжнародний координатор білоруської неурядової організації "Хартія-97" Андрій Санніков, колишній заступник міністра закордонних справ Білорусі.

Минулого тижня у Києві Андрій Санніков брав участь у форумі неурядових організацій, які зібралися перед саммітом Співтовариства демократичного вибору. Це нове об''єднання держав балто-чорноморського регіону ставить перед собою мету утверджувати демократичні цінності у регіоні. Офіційний Мніськ вважає, що така організація немає майбутнього. Як заявив у понеділок в Пекіні президент Білорусі Олександр Лукашенко, Співтовариство демократичного вибору може поділитися із Заходом хіба що "розбоєм та бандитизм".

Натомість Андрій Санніков переконаний, що демократію у регіоні поширювати треба й вірить у потенціал України як регіонального лідера. Але чи готова Україна втілювати демократичні принципи не на словах, а на ділі у відносинах з Білоруссю?

На київському форумі Андрій Санніков помітив нові акценти у ставленні України до Білорусі:

"Ми зараз чуємо нові речі від України щодо Білорусі, на відміну від того, що здавалося було й на Майдані, і після Помаранчевої революції. І це трохи дивує. Громадський форум, який відбувся в Києві перед саммітом, випрацював декларацію, і там Білорусь спершу навіть не згадувалося. Потім низка неурядових організацій запропонувала документ по Білорусі і навіть у громадських діячів, підкреслюю, не в політиків, були певні застереження. І це мене тривожить."

Які були застереження?

"У документі, який згодом таки схвалили, згадувався диктаторський режим Лукашенка. І були голоси, що не треба називати цей режим диктарським і так далі. Гадаю, що таке ставлення викликане тим, що відбувається в офіційних колах України. Коли Ющенко каже, що має бути певна культура відносин з Білоруссю і що Україна не може ніяк заплющувати очі на те, що має півтора мільярда торгівлі з Білорусю, то ось це застереження потім розповсюджується і на громадськість.

Але я ось що хотів сказати: для України буде важливо, щоб демократичні приципи і демократію в Білоурсі підтримували на найвищому рівні. Коли цього не буде, то світ не повірить, що в Україні відбуваються демократичні перетворення. Це найближчий приклад того, як може поводити себе Україна і як сусід, і як регіональна держава. Коли ж були причини такого обережного ставлення, то вони не спрацювали. Адже ми знаємо і (негативну) реакцію Росії, і реакцію Лукашенка, і вона все одно була би."


Крім слів українських урядовців, які заговорили про те, що не потрібно ізолювати Білорусі, що це важливий торговельний партнер України, чи були ще якісь факти, які доводять, що Україна починає більше враховувати позицію офіційного Мінська і Москви?

"Ми сподівалися, що єдиного кандидата, демократичного кандидата приймуть на рівні президента, керівництва України. Цього не відбулося. Тільки представник Чехії, заступник міністра закордонних справ згадав, що в Києві знаходиться єдиний кандидат від білоруських демократичних сил і це громадськість зустріла дуже добре. Я розумію в цьому випадку, що був складний самміт. Але ж можна було передбачити інший формат, інший час для неформальної зустрічі."

Кореспондент радіо "Свобода" також зв''язався з прес-секретарем Президента України, щоб з`ясувати, чому Віктор Ющенко у Києві не бачився з лідером демократичних сил Білорусі Олександром Мілінкевичем. Ось якою була відповідь Ірини Геращенко:

“Пан Мілінкевич був у Києві 2 грудня. Саме в цей день, ще за пів року була розпланована участь Президента України у Форумі демократичної спільноти, на який прибули лідери дев’яти країн. Тож графік президента складали за кілька місяців до того. Це був дуже насичений день: дискусії, двосторонні зустрічі, інші моменти, які є у протокольні заходи будь-якого подібного форуму. Графік складався заздалегідь, і там дійсно не було зустрічей з представниками білоруської опозиції. І потрібно враховувати такий важливий фактор, що це була унікальна можливість президента зустрітися з його колегами. Це також обов’язково потрібно враховувати й нашим колегам, коли вони планують свої заходи”.
XS
SM
MD
LG