Доступність посилання

ТОП новини

Торгівля зброєю.


Віктор Міняйло Київ, 16 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) - У 1992-97 роках з України незаконно вивезли зброї та військового майна на 32 мільярди доларів, –зазначив голова Тимчасової слідчої комісії Верховної ради з перевірки фактів незаконної торгівлі зброєю і військовим майном Сергій Сінченко під час звіту. Народні депутати в ухваленій постанові рекомендували уряду і прокуратурі перевірити ці факти.

У спадщину Україні після розвалу Радянського Союзу дісталося найбільшш потужне війскове формування у Європі, зокрема, чотири повнокровних військових і одна танкова армія, чотири повітряні армії, 43-тя ракетна армія, важка бомбардувальна стратегічна авіація, - сказано у звіті комісії. На озброєнні цього війська перебували 9 тисяч танків, 11 тисяч бронемашин, 18 тисяч артилерійських систем, майже 4 тисячі літаків та гвинтокрилів, і ціла ракетна армада – 176 міжконтинентальних балістичних ракет з стратегічними ядерними боєзарядами.

Говорить Сергій Сінченко: “На стратегічних військових базах і складах знаходилися величезні запаси озброєння, військової техніки, продовольства амуніції та іншого військового майна, розрахованого на забезпечення щонайменше 5-ти військових фронтів з 10-ти мільйонною армією. Закордонні джерела оцінювали вартість уього цього на 89 мільярдів доларів США. Левова частка усього цього багатства була розпродана, розтягнута вивезена у тому числі і за кордон у 1992-97 роках. Як казав один відомий кіногерой «Все украдєно до нас!”

За словами Сергія Сінченка викрали і вивезли зброї на суму 32 мільярди доларів.Він повідомив, що лише 20% операцій здійснювали організації, уповноважені державою, решта – тіньові структури.

За коментарем ми зернулися до генерала Олександра Скипальського, у 1992-97 роках він очолював головне управління розвідки Міністерства оборони України:

“Україна дійсно втратила дуже багато в ході неконтрольованої реалізації зброї, непродуманної перепродажі, виготовленні і так далі.

Кор: А чому так трапилося?

Це певна історична закономірність. Бо в Україні відбулося дике накопичення капіталу. Воно не було регульоване і в цьому вся помилка”.

Про історичні закономірності неконтрольованого продажу зброї в Україні ми запитали експента Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Сергія Згурця:

“Коли ми говоримо про тогрівлю зброєю, то час від часу виникають скандальні речі. З іншого боку, ті чи інші особи продукують викидання тієї чи іншої інформації. Коли ми говоримо про цей звіт, то тут не наведено якихось принциповго нових даних, які підтверджують, що Україна порушує, чи не порушує, міжнародні зобов‘язання в галузі торгівлі зброєю. Фактично, вся інформація, яка викладена слідчою комісією, вона публікувалася в українських і закордонних масмедіа. Тобто парламентарям не надали якоїсь принципово нової, якісної інформації”.

За даними Сергія Згурця, незабаром Президент України має підписати документ, згідно з яким Україна приєднається до Європейського кодексу поведінки щодо експорту зброї. Учасники кодексу мають повідомляти одна одну про свої збройні контракти, і якщо якась одна країна відмежовується від певної поставки, то інші країни мають підтримати цю заборону. Сергій Згурець зазначив, що цей кодекс стане одним з кроків просування України до європейських стандартів в торгівлі зброєю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG