Доступність посилання

ТОП новини

Чим закінчиться російський газовий тиск Росії на Україну.


Василь Зілгалов Прага, 22 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) – Газова дискусія між Росією і Україною триває. У четвер українські офіційні особи, зокрема - тимчасовий повірений в справах України в Москві Леонід Осаволюк, заявляли, що Україна готова до серйозного компромісу щодо ціни на газ і тарифах на транзит. Осаволюк також сказав, що «немає ніякої ціни в 220 доларів» і немає офіційних пропозицій «Газпрому», які в Києві очікують.

Нам не вдалося з’ясувати чи відбулися у четвер переговори українського міністра енергетики Івана Плачкова в Ашхабаді щодо ціни на туркменський газ, бо Туркменістан оголосив напередодні про підняття закупівельної ціни для всіх покупців на його газ до 60 доларів, тоді як Україна мала угоду на ціну в 44 долари. Від цих переговорів в значній мірі залежать і переговори українських та російських експертів щодо контракту на 2006 рік на постачання російського газу до України. Радіо Свобода розпитувала про газову проблему відомого російського аналітика Станіслава Белковського і на перше питання, чого більше у цій газовій проблемі політики чи комерції пан Белковський відповів:

Станіслав Белковський: Основ дві – перша чисто комерційна. «Газпром», котрий фактично є особистою вотчиною президента Володимира Путіна і деяких його наближених, хоче заробляти більше грошей. Ці гроші фактично потрібні для викупу низки нафтових активів, таких як «Сибнафта» та інших, на які замахується «Газпром». А з другого боку – це особиста помста Володимира Путіна Вікторові Ющенкові, оскільки російський президент до цього часу не визнав себе переможеним на президентських виборах в Україні в 2004 році і хоче досягти крайнього послаблення і навіть дострокового відсторонення Ющенка від президентської посади. Але ці мотиви не можна вважати політичними, бо політичні наслідки того що робить тут Росія грають на користь Ющенка. Лише виключно дякуючи газовій кризі росте рейтинг Ющенка, розширяються можливості для мобілізації електорату, українців довкола діючого президента, який ще донедавна виглядав особистістю ,яка потонула в газових скандалах і безперспективною на парламентських виборах 2006 року.

Василь Зілгалов: А ваша точка зору на розвиток цього газового сценарію. Невже Росія може припинити постачання газу?

Станіслав Белковський: На скільки мені відомо, «Газпром» вже отримав завдання в перших числах січня скоротити на 30 відсотків постачання газу, це продовжуватиметься кілька днів, потім я так думаю, конфлікт буде врегульований з втручанням і при участі великих світових держав - США і ЄС і остаточна ціна між Росією і Україною буде зафіксована на рівні 150-160 доларів за тисячу кубів газу. При цьому Росії доведеться кредитувати Україну для чого буде задіяна в тіньовому режимі горезвісна компанія «РосУкрЕнерго», найважливіший газовий посередник на сьогодні.

Василь Зілгалов: А яка роль в цих подіях глави Туркменістану?

Станіслав Белковський: Туркменбаші переслідує свої інтереси. Він дуже зацікавлений в тому, щоб не залежати повністю від Росії, також, як і від України, як споживача газу; і не дивлячись на те, що в Кремлі сьогодні є певний вплив на Туркменбаші, я це не став би ототожнювати з повним контролем на Туркменістаном. Туркменбаші не керований з боку Росії і може розглядатися , як самостійний гравець.

Василь Зілгалов: Пане Белковський , ви переконані у тому що в цій газовій кризів січні буде віднайдено компроміс?

Станіслав Белковський: Буде знайдений компроміс в цінах, в економічній галузі. А що стосується політичної сторони, то газова криза завершиться з повною вигодою для Віктора Ющенка і тих політичних сил, котрі його підтримують в Україні, оскільки український електорат отримає змогу консолідуватися довкола свого лідера перед реальною зовнішньою загрозою і підзабуде про ті корупційні скандали і ті не гарні історіях, котрі супроводжували Віктора Ющенка в перший рік перебування при владі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG