Доступність посилання

ТОП новини

Лідер казахської опозиції вийшов на волю.


Василь Зілгалов Прага, 16 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Казахський опозиційний лідер Ґалимжан Жакіянов спілкувався з радіо Свобода в неділю в Алмати, через день після дострокового звільнення із в’язниці на півночі країни, де один із засновників опозиційного руху Демократичний вибір Казахстану провів понад три роки із семи присуджених йому казахським судом влітку 2002 року.

Щонайменше три тисячі осіб зустрічали Ґалимжана Жакіянова на залізничному пероні вокзалу «Алмати - два» у минулу неділю. Натовп людей з ентузіазмом вигукував ім’я «Ґалимжан!»:

42-х річний Жакіянов відбував ув’язнення за ухвалою суду, що визнав його винним у перевищенні владних повноважень за час перебування на посаді акима / губернатора/ Павлодарської області Казахстану. Прихильники Ґалимжана Закіянова в республіці та міжнародні правозахисні організації, включно з “Емністі Інтернешнл”, вважали його ув’язнення політично вмотивованим. Сам Жакіянов заснував в 2001 році політичний рух Демократичний вибір Казахстану , який став далі головною опозиційною партією країни. Вона була ліквідована в судовому порядку на початку 2005 року за нібито антиконституційні заяви.

Прибувши до Алмати, Жакіянов не давав інтерв’ю на вокзалі, побоюючись обвинувачень у політичній агітації на несанкціонованому мітингу. Він лише сказав:

“Дякувати Богу, я повернувся до Алмати, вперше за чотири роки. Я щасливий бачити цей людський натовп, бачити моїх друзів, родичів і обняти їх. Це велике щастя для мене".

Серед тих, хто зустрічали Жакіянова, був і Жармахан Туякбай - лідер опозиційного демократичного руху “За справедливий Казахстан”. Він, зокрема, вважає:

«Ми не можемо сказати, що це перемога законності. Влада змушена була звільнити Ґалимжана під тиском законних вимог, і це, насамперед, результат тиску опозиційних сил. І з другого боку, що найважливіше, Ґалимжан вільний, він повернувся на своє місце серед нас, демократів. Це дозволяє нам продовжити нашу діяльність більш продуктивно і активно». Спостерігачі, друзі Ґалимжана, вважають, що казахська влада буде намагатися тримати діяльність їхнього соратника під контролем. Не виключено, що будуть спроби повернути головного опозиціонера до в’язниці, мотивуючи це порушеннями закону з його боку. Зокрема, один із соратників Жакіянова Булат Абілов висловив свою думку з цього приводу:

«Це є головний біль для Астани. Чого він хоче, що він буде робити, має він намір боротися? В Астані про це все більше ламають голову».

Додам, що за ухвалою казахського суду в найближчих три роки Ґалимжан Жакіянов не може обіймати державні посади.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG