Доступність посилання

ТОП новини

Марнотратство і корупція в енергетиці – коріння нинішніх проблем.


Марія Щур Прага, 17 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Україна могла б витрачати за газ у кілька разів менше, якби викорінила корупцію та марнотратство в енергетичній галузі, вважають аналітики. Інакше кризи, подібні до нинішньої, чекатимуть на Україну кожного разу, коли ціна на енергоносії підніметься на світовому ринку. На думку експертів, увага українських урядовців має бути зосереджена на тому, щоб запроваджувати енергозберігаючі технології, а президентові Росії Володимиру Путіну і “Газпрому” Україна ще колись подякує за те, що змусили українців подбати про кращу конкурентоспроможність своєї держави.

У розпал енергетичної кризи, коли на російських телевізійних каналах показували, як кияни замерзають у своїх помешканнях, я потелефонувала до однієї дослідницької установи і почула таке: «В офісі дуже жарко, відкрите вікно, так що ми сидимо і спалюємо газ». Хоч це і було сказано жартома, але проблема енергозбереження в Україні стоїть дуже серйозно.

Україна є однією з найбільш марнотратних країн світу. За даними на 2004 рік, вона споживала 78 мільярдів кубометрів газу. Це майже вдвічі більше, ніж схожа за розміром Франція, яка має понад 60 мільйонів населення і обсяг економіки якої сягає майже 2 трильйонів доларів. Україна ж зі значно скромнішими показниками споживає у чотири рази більше природного газу, ніж країни Євросоюзу. Ба більше, як мовиться у дослідженні американського Центру Вудру Вілсона, незважаючи на економічний занепад 1990х років, споживання енергії за цей період зросло на 50%.

На думку деяких вчених, пояснити марнотратство таких масштабів невимкненими конфорками, відчиненими вікнами чи непогашеним світлом, було б пошуком занадто простої відповіді. Вони вказують на те, про що говорили і українські керівники, прийшовши до влади: майже половина української економіки працює в тіні. А витрачену енергію значно важче приховати, ніж випущену продукцію.

Ще однією причиною перевитрат аналітики вважають скорумпованість самої енергетичної галузі. «Чим більше продається газу в Україні, тим більше отримають з цього різні посередники та їхні захисники в уряді», - говорить аналітик Радіо «Свобода» Роман Купчинський.

Також і донедавна найнижчі ціни на газ не сприяли його заощадженню. Впродовж багатьох років українська держава субсидувала його продаж не лише своїм громадянам, але і промисловим підприємствам. За словами аналітиків, розбудова металургійних імперій на сході України була б неможлива без дешевого газу.

Нині вже котрий український уряд обіцяє, що запроваджуватиме енергозберігаючі технології. За словами прем’єр-міністра Юрія Єханурова, «уряд налаштований активно впроваджувати політику енергозбереження та модернізацію промислових потужностей країни. Заходи, що реалізовуватимуться у цьому напрямку, носитимуть, як короткостроковий, так і довгостроковий характер».

Аналітики схильні більше довіряти цим обіцянкам, ніж обіцянкам попередників пана Єханурова, і не через політичні симпатії, а через те, що зміна цінової політики Росії залишить менше можливостей для зловживань з енергоносіями в Україні. Один із високих посадовців компанії “Нафтогаз України” в інтерв''ю Радіо «Свобода» сказав, що за іронією долі, президент Путін тим, що підняв ціни на газ для України, сам змушує українців до збереження енергії та переходу на нові технології і цим підштовхує українців до Європи, де ці технології і норми уже діють.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG