Доступність посилання

ТОП новини

Чи загрожує Україні і Росії відновлення «газової війни»?


Петро Кагуй Прага, 24 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Споживання газу промисловістю України має скоротитися на 11 мільйонів кубометрів на добу, а для непромислових споживачів – до 15 відсотків. Це необхідно, щоб - не допустити розбалансування української газотранспортної системи та щоб належно забезпечити транзит російського газу до європейських країн. Такі заходи вживає український уряду після різкого збільшення споживання газу в Україні останніми днями через сильні морози.

Тим часом засоби масової інформації переймаються питанням: чи не поновиться так звана «газова війна» між Києвом та Москвою після вчорашніх нових звинувачень російської сторони про те, що Україна нібито розпочала незаконний відбір російського газу, що передбачений для експорту до Європи.

Газова суперечка поновлюється... Російський газовий монополіст звинуватив Україну у тому, що недоотримання європейськими споживачами газу – пов’язано із несанкціонованим відбором голубого палива. «Газпром» погрожує відновити одну із найсерйозніших криз, через котру пройшла адміністрація прозахідного президента України Віктора Ющенка, - пише у сьогоднішньому числі британська «Guardian».

«Законно-незаконний відбір», - а це вже заголовок статті у впливовій російській газеті «Врем’я новостей», яка також пише про нове загострення газових відносин Москви і Києва. Представник «Нафтогазу України» вчора підтвердив надплановий відбір російського газу з огляду на сильне похолодання. Але, за його словами, за підсумками місяця, Україна візьме стільки газу, скільки обумовлено контрактами», - зазначає газета «Врем’я новостей». При цьому вона нагадує, що тиждень тому, через сильні морози у Росії, «Газпром» був вимушений знизити об’єм поставок газу до південних країн Європи. І вже в останні дні «Газпром» намагається експортувати до Європи через Україну більший об’єм газу, щоб компенсувати попередні недопоставки. Однак сьогодні з’явилися повідомлення, що ці додаткові об’єми газу Газпром вирішив скерувати до Європи через територію Білорусі газопроводом «Ямал-Європа».

Учорашні звинувачення «Газпрому», що Україна знову розпочала незаконний відбір газу, глава українського уряду Юрій Єхануров відразу спростував: «Україна виконує свої зобов’язання по транзиту російського газу через територію України».

Схоже на те, що нові звинувачення Росії не матимуть якогось широкого резонансу. У телефонній розмові президенти двох країн Віктор Ющенко і Володимир Путін «розцінили відбір газу як: технічний момент», - зазначає московська газета «Известия».

На ролі президентів у врегулюванні міждержавних суперечок наголосив сьогодні і перший заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко: «Усі проблеми, котрі виникають в нас у стосунках з Російською Федерацією, вони розглядаються , розглядатимуться і вирішуватимуся у контексті механізму, котрий існує - Комісії на чолі із Президентом Ющенком і Президентом Російської Федерації. Що стосується започаткування механізму консультацій, який передбачений відповідно до Будапештського документу у зв’язку з наданням Україні гарантії з питань безпеки, я не думаю, що саме зараз є підстави для того, щоби започатковувати такий механізм. Я думаю, що ми зможемо врегулювати ці проблеми в рамках двостороннього українсько-російського механізму», - заявив перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко.

Тим часом, прем’єр-міністр України Юрій Єхануров сьогодні висловив сподівання, що вже завтра у Києві врешті будуть підписані документи необхідні для створення українського-російського спільного підприємства з продажу газу. «Я підписав розпорядження уряду, і тепер проблем із оформленням немає. Я дуже сподіваюся, що все буде нормально», - зазначив Юрій Єхануров.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG