Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські опозиціонери закликають Європейський Союз надавати більшу та цілеспрямовану підтримку опозиції у Білорусі.


Петро Кагуй Прага, 25 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - За два місяці до президентських виборів білоруські опозиціонери усвідомлюють, що, найімовірніше, Олександр Лукашенко залишиться на президентській посаді на третій термін. І все ж вони не втрачають оптимізму й намагаються нарощувати політичну боротьбу із нинішнім режимом.

Два представники білоруської опозиції у вівторок на зустрічі у Європейському парламенті у Брюсселі закликали Євросоюз активніше підтримати білоруської опозиції. Вони запропонували створити спеціальні фонди допомоги.

Матеріальна підтримка для білоруської опозиції особливо необхідна у нинішній період президентської кампанії, щоб донести до мільйонів виборців інформацію про можливу альтернативу нинішньому режиму Олександра Лукашенка та щоб належно поінформувати білоруське суспільство про єдиного кандидата від опозиції Олександра Мілінкевича.

Заступник голови Об’єднаної Громадянської Партії Ярослав Романчук зауважив: «Ми поширюємо рекламні листівки, інформаційні матеріали, газети, спеціальні випуски. Ми стараємося, але ми відчуваємо певну нестачу ресурсів та підтримки. Саме зараз, щоб друкувати та поширювати матеріали. І це, фактично, основна проблема щодо європейської підтримки у цей специфічний момент».

Заступник голови Об’єднаної Громадянської Партії Білорусі Ярослав Романчук та його колега незалежний економіст Леонід Зайко на зустрічі у Європейському парламенті також закликали Євросоюз надіслати до Білорусі якомога більше своїх представників на президентські вибори, що призначені на 19 березня. При цьому вони зауважать, що це не мало б сприяти легалізації та визнанню чинного режиму. Те, що Олександр Лукашенко балотується на третій президентський термін, білоруська опозиція вважає незаконним.

Ярослав Романчук: «Я рекомендував би, і я прошу вас (тобто країни Європейського Союзу), надіслати якомога більше людей – навіть без статусу спостерігачів. Тому що не йдеться про спостереження як таке, а про підтримку людей, котрі діятимуть після виборів. Насамперед, спостерігачі мали б прибути за один-два дні до виборів, а потім залишитися упродовж ще двох днів. Тому що, на мою думку, головне відбуватиметься 20 березня. Тоді може дійти до зіткнення сил, і це реально у цій політичній кампанії».

За словами Ярослава Романчука, у світі повинні знати, що діється у Білорусі, а присутність представників із європейських країн «підвищить моральних дух» людей, котрі готові виступити проти несправедливих результатів виборів.

Обидва опозиціонери Ярослав Романчук і Леонід Зайко застерігають, що білоруське суспільство може опинитися у кризі після залишення Лукашенка на третій президентський термін. І чимало молодих людей та підприємців можуть виїхати із країни.

Вже наступного понеділка, 30 січня, Європейський парламент має відвідати більш представницька делегація білоруської опозиції.

Останніми місяцями у Білорусі режим Олександра Лукашенка посилив тиск на незалежні засоби масової інформації. Деякі газети почали видавати за кордоном. Скажімо, незалежну щоденну газету «Народна воля» вже певний час друкують у російському місті Смоленську.

На серйозну проблему зі свободою слова та друку у Білорусі звертає увагу і єдиний кандидат на президентську посаду від опозиції Олександр Мілінкевич: «Голод на інформацію величезний. І тому, навіть якщо газета надійде через тиждень після випуску, у наших білоруських умовах її все одно читають. І ми просто з допомогою нашої ініціативної групи допомагаємо створювати альтернативну сітку поширення для газети «Народна воля» і для інших газет».

Однак білоруські опозиційні діячі не втрачають оптимізму. Голова Об’єднаної Громадянської Партії Анатолій Лебедько зауважив: «Останнім часом з’являється все більше і більше самвидавчої преси. Це листівки, це те, що виходить підпільно, і я гадаю, що влада починає розуміти, що якщо боротися, скажімо, із газетою «Народна воля», як головним лихом, паралельно народжується інше, а боротися із цим буде набагато важче і складніше».

Представники опозиції сподіваються, що зуміють відстояти ті окремі незалежні видання, котрі вже діють у Білорусі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG