Доступність посилання

ТОП новини

Верховна рада після зимових канікул стала до роботи. Наскільки продуктивними будуть законодавці на останній сесії і чи об’єднається український політикум довкола інтересів країни?


Марина Пирожук Гості: Юрій Ключковський - народний депутат України, представник “НУ”; Олег Білорус - народний депутат України, керівник БЮТ.

Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 7 лютого 2006 року.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Марина Пирожук: Вітаю всіх, чиї приймачі налаштовані на радіо “Свобода”!

7-ме лютого. В ефірі “Вечірня Свобода”. В студії Марина Пирожук.

“ВР після зимових канікул стала до роботи. Наскільки продуктивними будуть законодавці на останній сесії? Чи об’єднається український політикум довкола інтересів країни?”

Така тема сьогоднішньої “Вечірньої Свободи”, яку ми обговоримо із народним депутатом України, представником “НУ” Ю.Ключковським та народним депутатом, керівником БЮТ у парламенті О.Білорусом.

Вітаю шановних гостей і дякую за участь у нашій програмі!

Я також хочу долучити до нашої розмови наших слухачів. Телефон студії такий: 490-29-05. Так що телефонуйте і долучайтеся до нашої розмови!

Отже, сьогодні відбулося урочисте відкриття 9-ої сесії ВР, на яке прибув майже увесь склад Кабінету Міністрів. Це остання сесія старого українського парламенту.

Звертаючись до депутатів, голова ВР В.Литвин заявив, що ця остання сесія четвертого скликання буде найбільш заполітизованою. Кореспондент радіо “Свобода” Влада Саюк далі.

(Звучить гімн “Ще не вмерла України...”)

Влада Саюк: На цьому мирний перебіг сесії і завершився.

Першим до трибуни вийшов голова парламенту Володимир Литвин. “У діяльності Верховної Ради України під час останньої сесії четвертого скликання домінуватиме політична складова,” - заявив він.

Володимир Литвин: Не в перше і не в останнє в історії України будуть сесії Верховної Ради виразно позначені і пройняті виборчим змістом.

Водночас особливість нинішнього періоду у тому, що вслід за президентськими виборами має бути вперше легітимно сформоване керівництво держави на всіх рівнях. По суті, це вибір майбутнього.

Вже сьогодні очевидно, що він може датися нам високою ціною і потребуватиме особливої відповідальності.

Влада Саюк: Вже в кулуарах депутати обговорювали між собою вчорашню заяву народного депутата, члена Народної партії Сергія Ратушняка. Він місцевим ужгородським журналістам продемонстрував копію угоди, нібито з підписом Президента України. І розповів, що нещодавно Віктор Ющенко, Віктор Янукович та Юрій Єхануров підписали меморандум, в якому вже розподілили державні посади після виборів.

Згідно з цим документом, прем’єр-міністром стане Янукович, Юрій Єхануров буде першим віце-прем’єром, член “Нашої України” Роман Безсмертний отримає посаду голови Верховної Ради, а Раїса Богатирьова, член “Регіонів України”, має бути першим віце-спікером.

Пані Богатирьова заперечує, що такий документ міг бути підписаний.

Раїса Богатирьова: Такого в принципі не могло бути. Навіть якщо пофантазувати, так партія “Регіони України” ніколи не вчинить.

Наша принципова позиція є такою, що фракція має у своєму складі достатню кількість професіоналів, які можуть прийти в уряд, очолити уряд, очолити Верховну Раду і обійняти посади губернаторів.

Ми сьогодні по праву сильного будемо домовлятися з тими, хто прийде в парламент, щоб створити коаліцію.

Я думаю, що пан Ратушняк свідомо це зробив, намагаючись, можливо, зробити чорний піар для нас, але зробив дуже гарно.

Влада Саюк: У свою чергу член Народної партії Олег Зарубінський каже, що в київському офісі партії цього документу не бачили. Проте своєму партійцю “народники” довіряють і вірять в те, що таким документ існує.

Олег Зарубінський: Цей документ потрапив до нашої регіональної організації. Але виникає достатньо цікава ситуація, коли відхрещуючись від цього документу, ані одна, ані інша сторона його не коментують.

Це певною мірою свідчить про те, що такі варіанти розглядаються. Я навіть переконаний, що такий варіант розглядається.

Влада Саюк: Керівник уряду Юрій Єхануров також заперечує можливість існування домовленостей між ним, Ющенком і Януковичем.

Юрій Єхануров: Мені про це не снилося навіть. Єдине, що можу сказати: якщо ця тема буде цікавішою, ніж газ, то крутіть таку тему.

Я вчора зі штабу повернувся без чогось десять. Роман Петрович про це ще нічого не знав.

Влада Саюк: Наявність угоди заперечує керівник юридичного департаменту виборчого штабу блоку "Наша Україна" Роман Зварич. Він же заявив, що блок розглядає питання про подачу скарги до Центральної виборчої комісії на того депутата, який поширює недостовірну інформацію.

Марина Пирожук: Отже, це остання сесія нинішнього парламенту. За неповних два місяці законодавці взяли на себе зобов’язання розглянути 450 питань. Це реально, а чи більшість проблем все ж таки доведеться залишити в спадщину вже новому парламенту?

Юрій Ключковський: Я думаю, що це нереально. Ці 450 – це той перелік, з яких частина буде розглянута.

Я хотів би наголосити, що хоча сьогодні сесія досить рутинно почала свою діяльність, можна цього тижня ще чекати певного спалаху конфліктів, бо завтра на погоджувальній раді має знову обговорюватися таке питання: “Що ж робити з КСУ?” Це питання мало би вирішуватися у четвер. Боюся, що воно теж спокійно не пройде.

Олег Білорус: В першу чергу треба розглянути і ухвалити закон про Кабінет Міністрів, бо вже 15-ий рік Україна діє без цього важливого закону. Тим більше, що цього вимагає конституційна реформа і нова парламентсько-президентська форма державного правління. Він досі не був ухвалений тому, що досі були досить потужні сили на верхньому рівні державного правління, які були зацікавлені у тому, щоб такого закону не було. Тому досить легко реалізувався принцип такий: танцюй, враже, як пан каже.

Марина Пирожук: Шановні гості, сьогодні переважна більшість депутатів, які виступають, подають себе як представники виборчих блоків. Чи не є це адмінресурсом? Чи ВР на цьому етапі - законодавчий орган, чи все-таки виборча трибуна, чи те і інше?

Юрій Ключковський: Бачте, мабуть, важко було б заборонити тим, хто йде на вибори не згадувати про те, що вони туди йдуть. Тут немає і порушення закону. По-перше, ВР є законодавчим органом, а не органом адміністративним, не органом виконавчої влади. Тому адміністративного ресурсу, тобто засобів владного тиску із зловживанням службовим становищем немає. У депутата його підлеглими є хіба що його помічники-консультанти, які є такої ж політичної орієнтації, як і він. Тому це не адмінресурс.

Марина Пирожук: Пане Білорус, Ви погоджуєтеся з колегою? Чи не є це адмінресурсом, про який так зараз багато говорять?

Олег Білорус: Я в принципі погоджуюсь. Адміністративний ресурс існує і діє поза межами ВР. Що стосується переходу від системи партій до системи блоків у виборчих процесах, то я думаю, що це мало свій початок. Не дуже я вірю, що іменні блоки будуть завжди. Блоки Івана, Степана, Петра, Кузьми колись кінчаться. Дайте Україні перейти через це.

Марина Пирожук: Ми маємо наступного слухача.

Слухач: Мене звуть Євген.

У мене питання Олега Григоровича, він краще, мабуть, розуміється на цьому. Оця проблема, яка нуртує цілою Україною про недоторканність депутатів місцевих рад. Чи неможливо було б її вирішити просто відкликанням підпису Президента, який і обіцяв не підписувати напередодні? А прецедент уже є. Він же відкликав свій підпис під меморандумом Януковича.

Юрій Ключковський: Під законом підписи не відкликаються.

Олег Білорус: Президент підписав цей закон. Підпис Президента має виконавчий характер. Цей підпис не є затвердженням закону, ухваленого ВР. Підпис Президента означає, що цей закон вводиться в дію, приймається до виконання виконавчою владою і всіма гілками влади, в тому числі і судовою.

Президент не має права відкликати. Він мав право накласти вето на законопроект. Але тоді діяли сили, які говорили, що це дуже важливо для демократизації України, щоб обласних, районних сільських депутатів ніхто не чіпав. Мова йшла тоді про особливий порядок притягнення таких місцевих депутатів до відповідальності, а не фактично про недоторканність. Недоторканності вони не мають, а мають лише особливий порядок.

Але бачимо, що і цей особливий порядок, коли обласна Сумська рада не дає згоду на притягнення голови чи члена ради до відповідальності, то набуває такого злоякісного характеру. Тому це питання вирішувати треба. Тому ряд депутатів, в тому числі і я, від фракції БЮТ вніс законопроект, який відміняє принцип недоторканності, зафіксований у законопроекті Матвієнка про місцеві ради. Думаю, що це питання буде вирішене.

Юрій Ключковський: Я хочу ще раз наголосити, що Президент підписав закон тому, що за нього проголосувало понад 300 депутатів. Вето нічого б не допомогло, вето було б подолане. Однак Президент одночасно заявив про те, що він звернувся до КСУ. Не його вина, що робота КСУ блокується. Одночасно Президент вніс законопроект до ВР щодо зміни цих положень. Знову не вина Президента, що ВР не здатна розглянути.

Марина Пирожук: Шановні гості, давайте повернемось до теми об’єднання помаранчевих. Як ідея об’єднання помаранчевих реалізовується?

Юрій Ключковський: З ініціативи НСНУ відбулося кілька зустрічей у різних форматах: або у форматі трьох – НСНУ, БЮТ, СПУ, або з залученням ще двох суб’єктів виборчого процесу, які були на Майдані разом з нами – це блок Костенка, блок “ПРП-Пора”. Ми ставимо собі завданням сьогодні вже створити базу для тої коаліції, яка буде після виборів.

Я можу погодитись, що самі вибори ми будемо вести окремо, бо ми пішли окремо. Але чи варто сьогодні в цих виборах так посваритися, щоб потім не можна було домовлятися? Чи вистачить часу після виборів, щоб вирішити всі проблеми пов’язані з коаліцією?

Я хочу нагадати, що відповідно до змін до Конституції коаліція формує уряд. Формувати уряд означає розставити людей на посади в уряд. Чи вести про це переговори, чи говорити тільки про принципи? З моєї точки зору, помаранчева команда має спільні принципи, спільне бачення майбутнього України. Ми були разом на Майдані, ми звідти вийшли, з того народу. Якісь обговорювати додаткові принципи я не бачу потреби.

Олег Білорус: Я свято вірю, що помаранчеві повинні об’єднатись перед загальною загрозою реваншу. Це загроза не тільки для помаранчевих, як політичної України, а для України. Ось у цьому суть, про це повинні пам’ятати.

Марина Пирожук: Це була “Вечірня Свобода”!

Говорить радіо “Свобода”!
XS
SM
MD
LG