Доступність посилання

ТОП новини

Круглий стіл щодо проблем Придністров’я: Україна не поспішає розв’язувати придністровський конфлікт.


Кирило Булкін Київ, 9 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Продовженням співпраці України та Молдови у галузі розв’язання придністровської проблеми став круглий стіл “Придністров’я: внутрішня проблема чи фактор ризику для України та Молдови”. Він відбувся сьогодні в Києві за участю молдовських та українських парламентарів, урядовців та експертів, а також представників європейських країн.

Однією з чільних проблем, які сьогодні хвилюють європейську спільноту стосовно ситуації в Придністров’ї, є те, що Україна відклала втілення угод, досягнутих на зустрічі прем’єрів України та Молдови 30 грудня минулого року. Ці угоди мали набути чинності 25 січня. Згідно з цими домовленостями, транзит товарів придністровських підприємств через кордон України мав бути легалізованим за умови реєстрації цих підприємств у Кишиневі - постійної чи хоча б тимчасової. Втілення цих домовленостей давало б чіткі критерії, який товар є контрабандним, а який цілком легальним. Це, зокрема, значно полегшило б і виконання функцій місією ЄС на українсько-молдовському кордоні в районі Придністров’я.

Тому запитання європейських учасників круглого столу передусім стосувалися того, коли ж Україна нарешті запровадить відкладені домовленості. Наприклад, це хвилює повноважного міністра посольства Швеції в Україні Ганса Ґуннара Адена: “Хотілося б знати, на якій ми стадії, коли ця угода набуде чинності?”

Але представник українського уряду – заступник міністра закордонних справ Андрій Веселовський переадресував це запитання до відповідального за придністровське врегулювання Дмитра Ткача: “Є спеціальний представник України з питань Придністров’я, він займається цими питаннями, і я думаю, що він міг би сказати з точністю до дня і години, коли це буде закінчено”.

Українські політики в перебігу круглого столу приділили значну увагу відкриттю українського консульства в Тирасполі, головному місті Придністров’я. Екс-голова РНБОУ Петро Порошенко зазначив, що про це вже рік як існує домовленість президентів України та Молдови. Проте справа досі не зрушила з місця, нагадав Петро Порошенко: “Є спільна заява президентів. Домовленостей треба дотримуватися. Якщо досягнуті домовленості, їх треба виконувати”.

Утім, не всі політики – і українські, і молдовські – згодні з тим, що таке консульство треба відкривати. Член Парламенту Республіки Молдова Анатоль Царану зазначив, що відкриття консульства на території, яку не контролює центральна влада країни, заборонене міжнародним законодавством.

Його підтримав і колишній голова СБУ України Олександр Турчинов. Ось його аргументи: “Проблема дійсно не має розв’язку. Тому що не контролюють силові структури Республіки Молдова цю територію. І питання в мене до Петра Порошенка: хто відповідатиме за безпеку українських дипломатів у разі будь-яких провокацій? Це проблема, і допоки цю проблему не розв’язано, я думаю, що це просто політична спекуляція, яка на сьогодні використовується для того, щоб пояснити, чому чиновники України не розв’язують тієї проблеми, в якій зацікавлені обидві наші країни - припинити контрабанду, припинити криміналізацію регіону й розв’язати проблему”.

Попри розбіжності щодо тих чи інших аспектів придністровської проблеми всі учасники круглого столу дійшли згоди в тому, що саме проведення такої дискусії є важливим кроком на шляху до подальшого поєднання зусиль України й Молдови у придністровському питанні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG