Доступність посилання

ТОП новини

Українсько-російські переговори по Чорноморському Флоту.


Богдана Костюк Київ, 14 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Україна і Російська Федерація не мають наміру змінювати базову угоду від 1997 року щодо тимчасового перебування Чорноморського Флоту Росії на українській території. На цьому наголосили заступник міністра закордонних справ України Володимир Огризко і статс-секретар МЗС Росії Григорій Карасін, які головували 14 лютого на засіданні експертів підкомісії з питань базування ЧФ на українській території. Цей орган було створено з ініціативи президентів Віктора Ющенка і Володимира Путіна. Засіданню передувала низка гострих висловлювань представників Києва і Москви щодо ЧФ, та випадки порушення законодавства України з боку російських військових моряків у Криму.

Днями на засіданні Ради національної безпеки та оборони України керівники державного комітету із земельних ресурсів заявили: згідно з ринковою формулою ціни на землю, розмір орендної плати має складати десять відсотків від її ціни. На тому ж засіданні секретар Ради Нацбезпеки Анатолій Кінах повідомив, що розмір за користування лише земельними ділянками ЧФ Росії у Криму може становити мінімально 1 мільярд 800 мільйонів доларів США на рік.

Реакція Москви була швидкою: секретар Ради безпеки та міністр оборони Російської Федерації виступили проти перегляду розцінок на використання землі та інфраструктури, які використовує Чорноморський Флот на теренах України. А вранці 14 лютого, керівник російської делегації на переговорах по ЧФ Григорій Карасін наголосив, що в українському варіанті порядку денного є низка некоректних, на його думку, речей. Втім, представники і Києва, і Москви невтомно повторювали, що налаштовані на конструктивну і навіть доброзичливу роботу. Напередодні цього раунду переговорів Президент України Віктор Ющенко на нараді з урядовцями зазначив: українська сторона має іти на переговори із стратегією, яка спрямована на виконання існуючих між двома сусідніми державами двосторонніх угод і пріоритетного захисту національних інтересів України. Наприклад, умови оренди, за словами Ющенка, мають базуватися на відповідних міжнародних угодах з урахуванням міжнародного досвіду і ситуації, що склалася на вітчизняному ринку нерухомості.

Але питання оренди – лише одне з понад двадцяти питань, які мають намір обговорити і розв’язати українські та російські експерти у рамках діяльності підкомісії з базування ЧФ на території України. До найважливіших дискусійних питань речник МЗС України Василь Філіпчук відносить, серед інших, такі:

“Мова ітиме про питання інвентаризації об’єктів, нерухомості та земельних ділянок, переданих в оренду Російській Федерації для потреб Чорноморського Флоту –згідно з базовими угодами щодо перебування ЧФ РФ на території України. Мова ітиме про навігаційно-гідрографічне забезпечення безпеки мореплавства у Чорному та Азовському морях. Про виконання угоди між Кабінетом міністрів України та урядом РФ щодо забезпечення екологічної безпеки та екологічного контролю у місцях базування ЧФ. Особлива увага буде звернута на питання правового забезпечення перебування ЧФ Росії на території України, зокрема питання неправомірності функціонування на українській території російських правоохоронних органів і військових гарнізонів та неузгоджених з компетентними органами України дій військових формувань та переміщення військових підрозділів поза межами їхньої дислокації. Також планується обговорити питання усунення фактів подвійного громадянства серед військовослужбовців ЧФ та членів їхніх сімей”.

ЧИ вдалося посунутися до розв’язання тих та інших проблем на нинішньому засіданні? Слово – керівникові української делегації Володимирові Огризку:

“Ми визначили на першому засіданні організаційні моменти роботи нашої підкомісії. Узгодили основні параметри наших зустрічей і домовилися про те, що ми утворимо кілька робочих груп, які будуть опікуватися конкретними питаннями, які стоять перед нами. Ми зосередили свої головні зусилля і головну увагу на таких питаннях: питання щодо проведення інвентаризації об’єктів нерухомості і земельних ділянок, які передано в оренду ЧФ; про навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства у Чорному та Азовському морях, питання екології; деякі правові аспекти перебування ЧФ на території України. Також у нас на порядку денному ще деякі спільні майнові питання, пов’язані з розподілом колишнього СРСР, і блок військово-політичних питань” .

Російський колега Григорій Карасін нагадав журналістам, що саме нинішній раунд київських переговорів щодо базування ЧФ в Україні започатковує роботу міждержавної комісії, яку очолюють президенти Віктор Ющенко і Владімір Путін.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG