Доступність посилання

ТОП новини

Юрій Єхануров приїхав до Польщі говорити про економіку, але не оминув і політику.


Єва Поштар Варшава, 16 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Дводенний візит голови уряду України Юрія Єханурова до Польщі був присвячений різним аспектам польсько-української економічної співпраці. Крім зустрічей із лідерами польської держави: президентом, прем’єром, спікером парламенту, - у плані візиту є також зустріч із членами Польської ради бізнесу, із українцями, які прибули до Польщі за роботою, та з українською національною меншиною в Польщі.

Відразу після прибуття до Варшави Юрій Єхануров зустрівся з польським президентом Лехом Качинським. Темою розмови були економічні справи енергетичної безпеки Польщі й України, а зокрема й добудова нафтогону Одеса-Броди-Ґданськ і плани створення спільного підприємства, яке мало б займатися продажем електроенергії у Західну Європу.

І під час зустрічі голів урядів Польщі й України польський прем’єр-міністр Казімеж Марцінкевич кілька разів повертався до того, що настав час на ділові рішення щодо продовження нафтогону Одеса-Броди до Плоцька у Польщі. Цей проект мають конкретизувати протягом найближчих трьох місяців. Постійно поверталася також тема диверсифікації джерел постачання енергії. А ще прем’єр-міністр Марцінкевич, як і перед тим президент Качинський, наголошував, що Польща підтримує якнайшвидший вступ України до НАТО, а згодом і до ЄС.

Економічні справи були найважливішими в розмовах Юрія Єханурова та Казімєжа Марцінкєвича, каже коментатор впливового польського щоденника "Жечпосполіта" Пйотр Косцінський: "Традиційно, будучи в Польщі, прем’єр України займається економікою, залишаючи політику президентові. Але ситуація в Україні поміняється внаслідок введення конституційної реформи, а тим самим зміцниться позиція прем’єра".

Напередодні візиту в Польщу Юрій Єхануров сказав кореспондентові "Ґазети Виборчої", що він їде в Польщу з великими надіями, вважаючи Польщу партнером, на якого можна покластися і який вибачає помилки. А вже сьогодні в Варшаві він говорив про плани відшкодувати польським підприємцям збитки від скасування вільних економічних зон, яке здійснив попередній уряд Юлії Тимошенко.

Також не без двосторонніх помилок, як уважають, і історія нафтогону Одеса-Броди-Ґданськ. Тут керівник українського уряду має міцну карту перед поляками: каспійська нафта могла б іти до Балтики як не через Польщу, то через Білорусь і Литву.

Найголовніше, що Україна могла б очікувати від Польщі, – це досвід у реформуванні підприємств, розбудова туристичної інфраструктури, зазначив Єхануров.

Нещодавно польський уряд проголосив, що існує можливість легалізувати роботу кількасоттисячної хвилі українських заробітчан. Юрій Єхануров сказав сьогодні "Радіо Свобода", що й справи українських заробітчан також будуть обговорюватися, хоч вони не найважливіші під час візиту.

А після покладення квітів біля пам’ятника Тарасові Шевченкові Юрій Єхануров зустрівся з земляками, а також із українською національною меншиною, що живе в Польщі.

Тут голові українського уряду довелося захищатися перед наступом журналістів, які закидали його запитаннями про нібито відставку керівника міністерства фінансів Віктора Пинзеника. Юрій Єхануров відповів, що міністр подав заяву про відпустку до часу виборів.

Про те, що голові українського уряду не доведеться втекти від політики, наголошував також у розмові з "Радіо Свобода" коментатор газети "Жечпосполіта" Пйотр Косцінський: "Думаю, що політичні теми будуть присутні в розмовах із польськими лідерами. Хоч би тема про вибори. Український прем’єр може хотіти дізнатися, наскільки польська сторона захоче підтримати табір реформаторів в Україні в майбутніх виборах. Але ми мусимо пам’ятати, що цей табір поділений. Я не думаю, щоб Польща хотіла підтримати чийсь бік".

Щоденник "Ґазета Виборча" широко представляє біографію Юрія Єханурова. Із симпатією газета наголошує на тому, що дід чільного українського урядовця був поляком і жив біля Житомира, звідки його депортували в Сибір.

За словами самого Юрія Єханурова, його кров – це "вибухова суміш". Може, такого спалаху і треба польсько-українським відносинам, щоб зрушити з місця, зокрема, спільні економічні питання, запитують місцеві оглядачі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG