Доступність посилання

ТОП новини

Як впоратися з надмірним хвилюванням: метод Бертрана Рассела.


Інна Набока Київ, 22 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Кожна людина у відповідальні моменти життя хвилюється. І це цілком нормально. Спортсмени-екстремали навіть стверджують, що найчастіше зазнають травми саме тоді, коли не хвилюються і тому втрачають відчуття небезпеки. Але часом надмірне хвилювання суттєво ускладнює нам життя. Про те, як можна його подолати, розповідає психолог Інна Набока.

„Не робіть з мухи слона”, - кажемо ми, якщо людина роздмухує понад усяку міру якісь проблеми чи занадто драматизує різноманітні життєві ситуації. Нерідко люди, схильні до такого „слонотворення”, абсолютно нездатні реально оцінювати значення чи можливі наслідки подій. А тому, довго не роздумуючи, діють так, наче вирішуються питання життя або смерті. Скажімо, часом, ідучі на співбесіду щодо влаштування на нову працю, хвилюються так, наче готуються до смертельного випробування.

Але спробуємо подивитися спокійно на наші щоденні так звані критичні ситуації. Конфлікт з начальством, сварка з близькою людиною, загублені документи, провалений іспит, невдала спроба влаштуватися на працю... Прикро, звичайно, але, погодьтеся, переважна більшість цих подій зовсім не є вирішальними в нашому житті. То чи варто з усіх цих комах робити слонів на тоненьких ніжках і з прозорими мушиними крильцями?

А от щодо хвилювання, то психологи вважають, що це – дуже корисне відчуття, звичайно, в розумних межах. Коли ми стикаємося з якоюсь критичною ситуацією, нам просто таки необхідний певний „запас” хвилювання. Адже воно мобілізує наші сили та здібності, підвищує творчий потенціал. Проте, надмірне емоційне збудження здатне спричинити зворотній ефект, воно може буквально паралізувати людину. Проте, є чимало способів впоратися з цією проблемою.

Знаменитий британський філософ Бертран Рассел запропонував власний метод, який він успішно застосовував для зняття надмірного хвилювання. Отже, у будь-якій складній, критичній ситуації, - радить сер Рассел, - постарайтеся вдумливо і серйозно розглянути найгірші варіанти. Подумайте, чи дійсно це буде такою жахливою катастрофою для вас. Адже навіть найгірше, що може трапитися, навряд чи матиме невиправні наслідки. А після аналізу цієї найгіршої з можливостей скажіть собі якомога переконливіше: Ну що ж, навіть це, врешті решт, не матиме такого вже великого значення! І ви побачите, що ваша тривога майже зникне. Може статися, що цю процедуру вам доведеться повторити кілька разів. Але, якщо розмірковуючи над найгіршим варіантом ви нічого від себе не приховали, у підсумку виявиться, що ваші страхи розвіялися, а натомість прийшов піднесений настрій.

Можу засвідчити і на власному досвіді, що ці „маленькі психологічні хитрощі” чудово спрацьовують. Ну, а мухи слонячих розмірів, дракони та інші чудовиська створюються виключно нашою уявою, тож і впоратися з ними цілком у наших силах.
XS
SM
MD
LG