Доступність посилання

ТОП новини

Буцигарнею закінчився опозиційний мітинг у Мінську для українських студентів.


Тетяна Ярмощук Київ, 13 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні суд Фрунзенського району Мінська розглядав справи українських студентів, яких затримали учора під час мітингу опозиції на підтримку кандидата у президенти Аляксандра Мілєнкевича. По десять діб арешту отримали українці Микола Карпінський, Анатолій Яценко та Наталія Косарчук. Долю трьох інших українців Тимура Литвина, Артема Баженського та Ігоря Голубицького суд має вирішити сьогодні. Українські ж політологи зазначають, що нинішній президент Білорусі Аляксандр Лукашенка вже не може контролювати білоруське суспільство і не виключають український сценарій розвитку подій.

У неділю під час мітингу опозиції у Мінську на підтримку кандидата у президенти Аляксандра Мілінкевича міліція затримала шістьох українських студентів. У понеділок їхні справи розглядав суд Фрунзенського району Мінська. Ось що розповідає про суд кореспондентка мінського бюро радіо “Свабода” Люба Луньова:

“Микола Карпінський заявив у суді, що його побивали люди у цивільному. При цьому вони закрутили йому руки стягом Українського народного блоку Костенко-Плюща. Микола повідомив суду, що до нього нецензурно лаялися і погрожували, що примусять його з’їсти цей стяг. Однак суддя на це не звернула уваги і покарала хлопця арештом на 10 діб”.

Ситуацію напередодні президентських виборів в Білорусі політолог Максим Стріха порівнює, із тією, що була в Україні у 2000 році, під час акцій “Україна без Кучми”:

“Критичної маси для всенародного повстання, очевидно ще немає. Надто сонною є провінція, та і в столиці ситуація нагадує радше київську не зразка 2004 року, а 2000. Коли багато людей вийшли на акцію “Україна без Кучми”, але врешті-решт цього виявилося не досить, щоб повалити кучмівський режим”.

Однак попри все, Аляксандр Лукашенка починає втрачати цілковитий контроль над білоруським суспільством, зазначає Максим Стріха:

“Останні події в Білорусі засвідчують, що Лукашенко попри те, що винищив незалежні ЗМІ, фізично знищив декілька чільних опозиційних політиків, створив нестерпні умови для існування громадських організацій, все-таки не має цілковитого контролю за білоруським суспільством. Коли у провінції на зустріч із опозиційними кандидатами приходять попри реальну загрозу репресій по кілька тисяч чоловік – це уже є показником того, що Білорусь прокидається”.

Аляксанд Лукашенка має всі шанси стати президентом втретє, вважає політолог Віктор Каспрук. Однак чи визнає ці результати білоруське суспільство?

“Будь-який правитель, навіть диктатор має опиратися на своє оточення. Багато хто в оточенні Лукашенки зараз незадоволений. Нещодавно була поширена листівка від імені білоруського КДБ, що вони готові підтримати опозиційні сили, але чекають часу “Ч”. “Український” варіант не може бути зовсім виключений не дивлячись на те, що за всіма опозиціонерами наразі ретельно слідкують. Лукашенка в день виборів взагалі збирається блокувати лідерів опозиції. ”

Між тим, 5 лютого у Білорусі набрали чинності нові правила перебування іноземців. Проживати іноземці зобов’язані лише за місцем реєстрації, а зареєструватися потрібно протягом трьох діб після в’їзду в країну. Подорожувати країною іноземці мають право не більше двох діб, прим цьому рухатися країною - лише автомагістралями іноземного сполучення. З’їжджати із траси – незаконно.

Парламентська Асамблея Ради Європи вимагає від влади Білорусі переглянути склад центральної виборчої комісії і виключити з її складу тих, хто на думку ПАРЄ, був причетний до махінацій. Тим часом влада Білорусі відмовилася видати візи семи депутатам Європарламенту, які планували приїхати до Білорусі у якості спостерігачів. Оскільки ті не визнають легітимним теперішній білоруський парламент.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG