Це сенсація в польському науковому світі. Одеській експозиції можуть позаздрити і краківські, і інші польські музеї, хоча на виставці представлена лише невеличка частинка скарбів одеського музею. За свою 180-літню історію Одеський Археологічний музей зібрав 170 тисяч безцінних скарбів, знайдених на руїнах грецьких міст на березі Чорного моря та у гробницях кочівників - скіфів, половців, печенігів. До Кракова приїхало лише понад 500 експонатів, але найцінніших із них.
Особливий інтерес викликає знайдена на території сучасного міста Керчі мініатюра скіфського воза. Деякі предмети мають по сім тисяч років. Інтерв''ю РС дає куратор виставки Ярослав Бодзек:
“Таких речей ще в Польщі не показували. Для мене одеський музей найважливіший серед цього роду музеїв. Там знамениті фонди, дуже різноманітні. Одеса, як відомо, була містом, де жили представники різних націй. В тому числі, і поляки. Також з цього огляду хочемо наблизити польському глядачеві ці фонди, які зараховуються до найкращих у світі, якщо ідеться про причорноморську територію”.
Організувати подорож до Кракова було нелегко. Шість років краківський Національний музей намагався отримати згоду української сторони, знайти гроші та організувати переїзд експонатів, які вимагають спеціального транспортування та утримання. Ярослав Бодзек веде далі:
“Ми мали цілу низку проблем бюрократичних та фінансових. До відкриття виставки експонати були консервовані. Це був договір, укладений поміж нашим музеєм і Археологічним музеєм в Одесі: музей в Одесі позичає нам ці експонати, наш музей здійснює консервацію”.
Тобто технічну сторону проблеми вирішували самі краків’яни, а з вирішенням фінансових питань допомогли спонсори та українська держава, яка виділила для цієї виставки частину коштів з тих, що були призначені на проведення Року України у Польщі.
Відкриття виставки супроводжувала наукова конференція про найновіші археологічні дослідження узбережжя Чорного моря. Виставка є також частиною більшого проекту Краків - Одеса. У майбутньому планується провести виставку картин із Музею західноєвропейського мистецтва в Одесі.
У Кракові символічно завершується Рік України в Польщі. Але, як говорять організатори виставки та інших заходів, взаємне культурне відкриття тільки починається.