Доступність посилання

ТОП новини

Світ не хоче, щоб Іран ставав ядерною державою.


Сергій Драчук Прага, 12 квітня 2006 (RadioSvoboda.ua) – Міжнародна спільнота занепокоєна оголошенням Ірану про успішне збагачення урану. Це оголошення цілком змінює політичне становище, кажуть експерти.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан закликає активніше шукати дипломатичне рішення іранської справи, притлумити риторику й не накручувати становище.

А державний секретар США Кондоліза Райс уважає, що Рада Безпеки ООН має вдатися до дій щодо Ірану. На її думку, коли Рада Безпеки збереться на чергову сесію, вона має піти на «рішучі кроки»: «Останнє вчорашнє оголошення іранського режиму тільки далі ізолює Іран. Воно свідчить, що Іран не дотримується вимог міжнародної спільноти».

Це найостанніші наразі реакції на заяви іранського керівництва, яке проголосило свою країну ядерною державою. Так само й у Берліні дії Тегерана вважають за «ще один крок у хибному напрямку» й додають, що Іран «вочевидь не хоче вийти зі своєї самоізоляції». У Лондоні заявою Ірану «серйозно стурбовані». Європейський Союз «шкодує» через ці слова Ірану, хоча й далі збирається шукати дипломатичного розв’язання кризи навколо суперечливої ядерної програми Ірану.

Як ми вже повідомляли, президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад на спеціяльній церемонії офіційно оголосив учора, що Іран приєднався до лав ядерних держав. За його словами, молоді іранські вчені й фахівці з допомогою Аллаха зуміли завершити цикл збагачення урану. При цьому президент кілька разів наголосив: ідеться лише про мирне використання урану, який збагачено до рівня, достатнього для атомних електростанцій, і Іран дотримуватиметься міжнародних норм і співпрацюватиме з Міжнародною аґенцією з атомної енергії (МАҐАТЕ): «Ми вже не раз оголошували, і я знову повторю: наша ядерна технологія призначена для мирної мети».

Право Ірану на мирну атомну енергетику ніхто не ставить під сумнів, але світ уважає, що Іран не повинен би мати можливості й технології, здатні привести його до створення ядерної зброї, вважає зі свого боку держсекретар США Кондоліза Райс. А в Ізраїлі оголошення Ірану називають загрозою не лише своїй країні, яку Іран уже закликав знищити, а й усьому світові.

Річ у тім, що наразі Іран збагачує уран лише до 3,5 відсотків. Для атомної зброї рівень збагачення має сягати 90 відсотків. Але технологічний принцип Іран уже має. І якщо для нинішнього досягнення їм вистачило ланцюжка зі 164 центрифуг, то вже до кінця року їх збираються мати 3 тисячі, а з часом планується й 50 тисяч центрифуг – цілком достатньо й для зброєвого збагачення.

Останні події змінили дипломатичну ситуацію, вважає експерт із ядерних питань Інституту стратегічних досліджень у Лондоні Марк Фицпатрик: «Це той крок, що його вся решта світу просила Іран не робити. Іран створює нову ситуацію, нові факти: досягши цієї мети, він вступив до клубу держав, здатних збагачувати уран». Фахівець нагадує, що Іран діє прямо всупереч вимозі Ради Безпеки ООН, щоб Іран припинив усю діяльність зі збагачення урану до 28 квітня. Найближчими днями до Тегерана має вирушити голова МАҐАТЕ Мохамед ЕльБарадей, щоб детально обговорити цю вимогу після останніх заяв Ірану.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG