Доступність посилання

ТОП новини

Минув перший день народження Придністровської “Дорожньої карти”, запропонованої В. Ющенком.


Богдана Костюк Київ, 20 квітня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Минув рік від проголошення Президентом Ющенко “Дорожньої карти Придністров’я”. Її вітали в ОБСЄ і Раді Європи. Керівники самопроголошеної Придністровської Республіки поставились до “карти” вороже, а офіційна Москва висловила незгоду з українськими пропозиціями. “Дорожньої карти” Придністров’я – рік по тому: погляд з Києва.

Річниця “дорожньої карти Придністров’я, або ж “плану Ющенка”, майже співпала з рішенням Придністровського парламенту готувати референдум щодо надання самопроголошеній республіці статусу автономії у складі Росії. У свою чергу, це стало реакцією Тирасполя на здійснення “дорожньої карти”, що, серед іншого, передбачає боротьбу з контрабандою на українсько-молдовському кордоні. Відповідно, для цього необхідно контролювати діяльність придністровських фірм і бізнесменів, які мають отримувати ліцензії у Кишиневі, а не у Тирасполі, як раніше. У підсумку, Тирасполь відмовився виконувати “дорожню карту” і здійснив спробу заблокувати КПП на кордоні.

Як стверджує речник Міністерства закордонних справ України Василь Філіпчук, відмова Тирасполя від українських пропозицій шкодить інтересам учасників урегулювання Придністровської кризи:

“Ми вважаємо, що план, який запропонувала Україна рік тому, залишається дійсним. Він підтриманий міжнародною спільнотою. На цьому етапі йому просто нема альтернативи, він дійсно пропонує добрий шлях для врегулювання Придністровського питання. Ми усі сторони, які залучені до даного питання, проявляти конструктивізм. Ми вважаємо рішення так званого 6-го з’їзду ВР Придністров’я провокативними, які не сприяють врегулюванню Придністровського конфлікту”.

Заступник керівника українського зовнішньополітичного відомства Андрій Веселовський відзначає: необхідно продовжити подальші переговори з розв’язання Придністровської кризи згідно з “планом Ющенка”:

“Можливо, на даному етапі – первинному етапі – з чисто спекулятивних міркувань він (план) викликав таку бурхливу та неадекватну ситуацію у Придністров’ї, у лідерів цього регіону. Але у кінцевому випадку відновлення переговорів є кроком правильним і демократичним”.

Тим часом, голова прикордонного відомства України Микола Литвин стверджує, що товарообіг між Україною і Придністров’ям унаслідок “самоблокади” останнього значно зменшився. Українська сторона також змушена розпочати укріплення українсько-молдовської ділянки кордону у районі Придністров’я, аби зменшити потік контрабанди. Як здійснювати заходи “дорожньої карти”, у травні мають вирішити учасники чергового раунду міжнародних переговорів з врегулювання Придністровської кризи. Для участі у перемовинах до Києва запрошені представники Молдови, Росії, Придністров’я, ОБСЄ. І, за словами міністра закордонних справ Бориса Тарасюка,

“Філософія, закладена Україною спільно з іншими гарантами мирного процесу у цьому регіоні, дає нам обережні, але обнадійливі підстави для оптимізму”.
XS
SM
MD
LG