Працівники Чорнобильської атомної
станції на чергуванні
У 2009 році в Фінландії завершать будівництво енергетично найпотужнішої та технологічно найпередовішої атомної електростанції у світі. Олькілуото 3, так називається АЕС, яку будує французько німецький консорціум.
...ядерна енергетика задовольняє
дві вимоги: зменшує забруднення
атмосфери та забезпечує енергетичні потреби.
Одразу після чорнобильської аварії Фінляндія відмовилася від будівництва 5-го реактора. Це мав бути реактор радянської конструкцїї. У 90-их роках фінський парламент знову відкинув ці плани. Але вже у 2002-му парламент дав добро на Олькілуото 3. Сьогодні фіни підтримують ядерну енергетику, як би воно не звучало іронічно, але перш за все з екологічних причин.
Фінляндія не одна повертається до так званого мирного атому. Переосмислює свою енергетичну політику британський уряд. А США, які також пережили ядерну аварію на станції Three Mile Island, після тридцяти літнього мораторію готуються будувати нові реактори. Швеція, яка мала закрити всі свої АЕС до 2010 року, тепер передумала. В Німеччині відновилися дискусії про те, чи варто виводити з експлуатації всі атомні станції. А нові азійські економічні тигри – Індія та Китай - невпинно будують нові атомні станції.
... Збудувати АЕС сьогодні – це дуже коштовна справа, вивести старий реактор з експлуатації також дорого, дорого і небезпечно зберігати ядерні відходи.
В чому тут справа? Британський енергетичний консультант Патрик Геррен вважає, що останні проблеми з російським газом, катастрофічно високі ціни за нафту та взагалі ненадійність енергетичного постачання штовхає світ в обійми ядерної енергетики. Ба більше, ядерна енергетика задовольняє дві вимоги: зменшує забруднення атмосфери та забезпечує енергетичні потреби. Власне в тому політики бачать відповідь на свої енергетичні проблеми.
Урядовці, адміністратори та політики бачать ядерну енергетику як панацею від двох нагальних проблем: в домівках буде світло та атмосфера не буде надмірно забруднена. Офіційна позиція вже проатомна, стверджує Геррен.
Чорнобиль доказав, що слабкість людського фактору завжди присутня, якою модерною не була б атомна електростанція...
Однак не все так прекрасно з атомною енергетикою як хочеться декому вірити. Так, сьогоднішні реактори набагато безпечніші, ніж ті, що діяли 20 років тому. Але збудувати АЕС сьогодні – це дуже коштовна справа, вивести старий реактор з експлуатації також дорого, дорого і небезпечно зберігати ядерні відходи. Але мабуть найголовнішою проблемою може бути людський фактор. Атомними станціями управляють люди. Ядерна безпека залежить від людей, наголошує Геррен. Власне це і є одним із уроків Чорнобиля та аварії на американському Three Mile Island та інших випадків, що трапилися упродовж останніх 30-40 років в ядерній енергетиці, каже він. Чорнобиль доказав, що слабкість людського фактору завжди присутня, якою модерною не була б АЕС.
У Фінландії громадська думка щодо атомних станцій змінилася. Чорнобильський страх відійшов у закутки пам’яті. І тепер Фінландія, багата та технологічно розвинута країна, вже ніколи не відмовиться від ядерної енергетики, вважає Йорма Аурела, завідуючий атомними ліцензіами при Міністерстві Торгівлі та Промисловості Фінландії. Проте Фінландія також і запроваджує кращі програми щодо поновнювальних джерел енергії, пропонує програми енергозбереження, обмежитує своє енергоспоживання. Але реальний факт постійно зростаючих енергетичних потре змушує фінів обіймати мирний атом.