Доступність посилання

ТОП новини

Що таке легководні ядерні реактори і чи зацікавлять вони Іран.


Василь Зілгалов Прага, 17 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Іран не хоче ядерних технологій європейських держав в обмін на відмову від своїх ядерних програм. "Невже Ви думаєте, що маєте справу з чотирирічною дитиною, якій можна дати горіхи і шоколад в обмін на золото?" – запитав сьогодні своїх опонентів президент Ірану Махмуд Ахмадінежад і додав: "Вони, трійка ЄС, кажуть: ми дамо вам пільги. А ми кажемо: тримайте ваші пільги при собі. Ми не очікуємо нічого доброго від вас, лише не давайте нам нічого поганого".

Європейський Союз пропонує Ірану сучасні ядерні технології, якщо ця країна відмовиться від програм зі збагачення урану. Дипломати кажуть, що Британія Франція і Німеччина готові запропонувати Ірану збудувати реактор на легкій воді.

На запитання Радіо Свобода відповідає британський ядерний фізик-атомник Френк Барнабі.

Р.С.: Чим відрізняються ці два типи реакторів?

Ф. Б.: Обидва виробляють плутоній, який можна відокремити від використаного палива і вжити для виробництва ядерної зброї. З іншого боку, реактор на важкій воді, відверто кажучи, набагато ефективніший у виробництві саме такого плутонію, котрий необхідний для потужнішої ядерної зброї. Якщо ви хочете виробляти ядерну зброю, то ядерні реактори на важкій воді є кращими. Але й легководні також можна використовувати для такої мети. Росіяни будують такі реактори для Ірану у Бушері.

Р.С.: А яка різниця між термінами "важка вода" і "легка вода"?

Ф. Б.: Різниця між важкою водою і простою /легкою/ водою є та, що проста вода включає природний водневий ізотоп. Важка вода долучає дейтерій , котрий не є нормальним воднем, який знаходимо в природі. Так що необхідно виробити дейтерій і сполучити його з киснем для отримання важкої води.

Р.С.: Іран будує реактор на важкій воді в місті Араку і каже, що це потрібно для досліджень та інших цивільних засад. На вашу думку, це правдиве пояснення?

Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад виступає у Іранському місті Арак. Травень 17, 2006
Ф. Б.: Це добре пояснення для наукових цілей, можливо, частини чогось більшого, але добре пояснення. Та все ж таки - це виробництво плутонію, котрий може бути вжитий для ядерної зброї. Так що це подвійне призначення, звичайно.

Р.С.: Отже,за наполяганням Ірану будівництво реактора на важкій воді переслідує виключно дослідницькі і цивільні потреби, можливо, й тому, що тут проглядається небажання залежати від зовнішнього постачання палива. Чи варте довіри таке пояснення?

Ф. Б.: Так, це правдоподібне пояснення, звичайно.

Р.С.: І ви вірите в це?

Ф. Б.: На даний момент це не є свідченням того чи іншого напрямку, звичайно. Це не є явним доказом, що Іран виготовляє ядерну зброю. Але з іншого боку, ця програма відкриває шлях до такої зброї. Необхідно бути відвертим щодо цього. Така моя думка.
XS
SM
MD
LG