Доступність посилання

ТОП новини

Чим, крім “РосУкрЕнерґо”, володіє Дмитро Фірташ?


Олекса Семенченко Лондон, 29 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Завдяки газеті британських ділових кіл Financial Times у понеділок стало відомо, яку ще власність має загадковий господар компанії “РосУкрЕнерґо”, що постачає в Україну російський ґаз, Дмитро Фірташ.

Financial Times базує свою інформацію про власність Дмитра Фірташа на інтерв”ю з його бізнес-партнером Робертом Шетлером Джонсом. Шетлер Джонс нині працює над планом об”єднання різних компаній Фірташа в хімічному секторі промисловости. Три з них розташовані в Україні: “Рівнеазот”, “Кримська сода” та “Кримський титан”. Ще два заводи хімічних добрив Nitrofert та Tajikazot містяться відповідно в Естонії та Таджикистані.

Обидва кримські підприємства нині зареєстровані за німецькою компанією RSJ Erste, в якій Шетлер Джонс є єдиним акціонером. Одначе, за його словами, RSJ Erste є “проміжною структурою”, і після об''єднання Фірташ стане головним власником. Британець пояснив, що метою об”єднання є привабити інвестиції для модернізації заводу “Кримський титан”, щоб там можна було продукувати ширший спектр титанових виробів для потреб авіаційної, космічної та оборонної промисловости. Така перебудова триватиме близько п”яти років і коштуватиме від 500 до 800 мільйонів долларів. Для цього планується залучення якогось стратегічного партнера із Заходу.

Financial Times вважає, що Фірташ розкриває свою власність для того, щоб його сприйняли як на Заході, так і в Україні. Але успіх буде залежати від поведінки нового українського уряду. Головний кандидат у прм”єри Юлія Тимошенко жорстко критикує “РосУкрЕнерґо” й обіцяла скасувати січневу ґазову угоду з Росією.

Шетлер Джонс повідомив, що Фірташ має й інші компанії в газовій сфері, як от російську фірму “Зангаз”, що будує нафтогони, та її дочірню компанію в Австрії з такою ж назвою, яка недавно збудувала газопровід у Туркменистані в обмін на газ.

Інша тема, що привертає увагу у Financial Times, це ситуація навколо зареєстрованої в Люксембурзі сталеливарної компанії Arcelor, яку настійливо намагається придбати індійсько-британський сталевий маґнат Лакшмі Міттал. Щоб уникнути цього правління, Arcelor готове продати бізнес російській компанії “Сєвєрсталь”. Сума угоди може становити 40 мільярдів євро. Хоча злиття двох компаній виглядає ефективним, Arcelor ризикує потрапити в політичну й комерційну залежність. Незаперечним переможцем виявиться 40-річний голова “Сєвєрсталі” Алєксєй Мордашов, що володіє майже 90 % її акцій.

Однак не всі акціонери Arcelor погоджуються на пропозицію «Сєвєрсталі». Інвестори, які об’єдналися навколо американського інвестиційного банку Goldman Sachs, висловлюють сумнів у тому, що обмін акціями із «Северсталлю» є вигідний для Arcelor, адже активи «Сєвєрсталі» «не були достатньо перевірені». На думку авторів листа, котрого інвестори планують відправити керівництву компанії, злиття з «Сєвєрсталлю» може призвести до падіння вартості акцій нинішніх акціонерів компанії.
XS
SM
MD
LG