Доступність посилання

ТОП новини

Що означає для країни союз між “Нашою Україною” і Партією регіонів?


Галина Трохова Гості: Михайло Поживанов – народний депутат України (“Наша Україна”); Тарас Чорновіл - – народний депутат України (“Партія регіонів”).

Аудіозапис програми:

Київ, 14 червня 2006 року.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Галина Трохова: - Доброго вечора, шановні слухачі!

20-та година в Україні. На хвилях Радіо Свобода програма “Вечірня Свобода”.

У Києві то починається, то припиняє падати дощ. Здається, що і погода ридає за програшем у дебютному матчі на Мундіалі Української збірної з футболу. Рахунок, нагадаю, 4:0. Іспанці обіграли цього разу.

Не забагато приводів радіти з українських реалій і спостерігачам за політикою. Як колись сказав мер Москви, у великому футболі багато і від політики, проте він чистіший, тому що у цій грі кожен повинен пересувати ноги.

Сьогодні знову зібралася Верховна Рада, знову без сформованої коаліції, а передувало цьому засіданню вперше висловлена партійна позиція “Нашої України” про готовність долучити до переговорів і інші політичні сили. Преса одразу анонсувала початок переговорів “Нашої України” і Партії регіонів.

Тетяна Мокріді, речниця “Нашої України”, спростувала цю тезу, проте факт залишається фактом. Нагадаю, що серед інших можуть бути, якщо не йдеться про соціалістів і БЮТівців, які намагалися створити коаліцію помаранчеву, регіонали і комуністи.

А у сьогоднішній програмі ми якраз і поговоримо про те, що може дати Україні така, я б сказала, різнокольорова коаліція, як сприймають таку ідею виборці і однієї, і іншої політичної сили, і про реалістичність та швидкість ймовірного біло-блакитно-помаранчевого союзу.

Гості київської студії Радіо Свобода - народний депутат Тарас Чорновіл (Партія регіонів) і народний депутат Михайло Поживанов (“Наша Україна”).

Вітаю вас шановні гості!

Пане Поживанов, вчорашнє рішення вашої партії не вразило хіба що політологів, які вже давно натякали на існування переговорного процесу між вашою партією і партією, до якої входить Тарас Чорновіл.

Чи не боїтеся Ви, що це рішення партії, можливо, розчарує ваших виборців, можливо, хтось закидатиме вам, що гасло “Не зрадь Майдан!” не спрацювало?

Михайло Поживанов: - В першу чергу, давайте казати, що рішення партії чи блоку партії не було, було рішення фракції про те, щоб дозволити нашій політраді блоку розпочати консультації з усіма політичними силами, які перемогли і пройшли в парламент.

- Але з усіма політичними силами… Якщо з цього процесу вилучається СПУ та БЮТ, то це означає лише одне: це комуністи і Партія регіонів. Оскільки у комуністів недостатня кількість голосів, щоб сформувати з вашою політичною силою коаліцію, то, напевне, йдеться саме про Партію регіонів.


Михайло Поживанов: - Звичайно, і відповідні консультації навіть учора вже розпочалися.

- Пане Тарасе, чи не боїтеся Ви, що, вступаючи в такі переговори з “НУ”, яка до цього показала, що протягом майже 2 місяців не змогла домовитися, а спілкувалися на рівні ультиматумів, що вам доведеться вести переговори теж в ультимативному тоні?

Тарас Чорновіл: - Я думаю, що цього не буде. Ті моделі переговорів були приречені. По-моєму, тільки сліпий не бачив, що в них немає майбутнього. Абсолютно різні погляди на майбутнє України.

У нас вони більш подібні. Що б там не говорили люди в своїх якихось там суб’єктивних судженнях, але обидві політичні сили є по суті правоцентристськими, по суті ліберальними, зорієнтованими на розвиток своєї економіки державної. Це абсолютно відрізняє нас від Ю.Тимошенко, в чомусь від О.Мороза і їхніх партій і блоків, тому знайти спільну мову буде легше.

Що стосується посад, їх розподілу, то тут трошки менше амбіцій. Там вони були заявлені від самого початку. В даному випадку, мені здається, переговори підуть легше. Я маю такі припущення, що вони пройдуть в найкоротший час, буквально в кілька днів.

- Шановні гості, ви можете зараз сказати про те, які питання вже зараз, можна сказати напевне, будуть винесені за рамки переговорів? Йдеться про посади або про якісь принципи ідеологічні або якісь питання спірні.

Михайло Поживанов: - У тій заяві, яку ми вчора підтримали по зверненню до інших політичних сил, ми заявили про європейську, євроатлантичну інтеграцію, ми заявили про ринкову економіку, в першу чергу те, що стосується ринку землі, ми заявили про вступ України до СОТ і багато інших речей в тій коаліційній угоді, яку готувала “НУ”. Ми її хочемо сьогодні покласти за основу в наших розмовах з Партією регіонів.

- Те, що напрацювали три так звані помаранчеві політичні сили, ви готові з цією угодою прийти на переговори до фракції Регіонів?

Михайло Поживанов: - Так.

Я ще одну тезу, можливо заскакуючи десь там вперед, скажу.

У мене весь цей час було враження, що все, що робилося по перемовах з соціалістами і з БЮТ, то це дійсно було приречено, бо вони робили це навмисне, щоб коаліція ніколи не відбулася.

Я думаю, що ця політична сила лякається від того, щоб узяти сьогодні реальну відповідальність за стан справ в Україні і хоче реально, щоб когось звинуватити, а самим білими і пухнастими відійти і сказати, що от нам не дали, тому будемо дивитися, як вони будуть поратися зі владою.

Це моє суб’єктивне враження, але я слідкував за цим процесом. Я можу про це казати.

Тарас Чорновіл, Михайло Поживанов
Тарас Чорновіл: - Я трошки не згоден. Мені здається, що, власне, для Ю.Тимошенко це є критична ситуація, тому ми бачимо такі істеричні, тому ми бачимо таку нервозність страшну і такі звинувачення постійні, які йдуть на адресу своїх колишніх партнерів.

Річ у тому, що в неї дуже нестійка фракція. В неї велетенська кучмівська частина, яка ніколи не була в опозиції. Нам от закидали, як Ахметов, як Колесников будуть в опозиції? Вони були в опозиції, вистояли навіть у найважчих умовах, коли в тюрмі довелося сидіти. А як себе поводили ті люди, які в БЮТ, які були при Кучмі найвірнішими кучмістами, а потім в один прекрасний день, відразу ж після президентських виборів, ще перед третім туром стали найбільш помаранчевими? Так що ті, хто був дійсно на Майдані, мусили десь відступитися, тому що вони на перший ряд полізли. Тепер знову виникне ситуація, що БЮТ опиниться в опозиції, вони відразу ж підуть туди, де буде влада. Ю.Тимошенко ризикує взагалі втратити фракцію, тому там така нервозність.

Що стосується речей, які виносити за рамки переговорів, то, мені здається, їх буде дуже мало.

- Так, наприклад, якими позиціями ви не готові поступитися?

Тарас Чорновіл: - Я поки що не почув жодної позиції з тих, якими ми не готові поступитися в тому їх повному виконанні.

- Давайте я Вам назву. Наприклад, питання вступу в НАТО України в майбутньому. Ви готові це обговорювати?

Михайло Поживанов: - Сьогодні при виступі заяви Партії регіонів пан Азаров озвучив європейську... Ну, він не сказав євроатлантичну інтеграцію, але європейську інтеграцію...

Тарас Чорновіл: - Річ у тому, що ми до недавнього часу звинувачували чинну сьогодні владу, в тому числі і Президента Ющенка, що він фактично зруйнував нашу співпрацю з НАТО. Ми за співпрацю. Не за вступ. Але нам тут немає що ділити, тому що те, що напрацьоване в тій помаранчевій трійці, там було рішення прийняте – тільки після референдуму. І ми кажемо, що після референдуму. Якщо референдум дасть “за”, то Партія регіонів відмовляється від будь-яких заяв і вона голосує.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG