Доступність посилання

ТОП новини

“Велика” коаліція в Німеччині втрачає популярність.


Надія Кандиба


Німеччина, 20 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Деякі політики в Україні вбачають вихід з нинішньої політичної кризи в створенні «широкої» коаліції. Подібна думка лунала в Німеччині минулої осені, коли там відбулися парламентські вибори. Внаслідок результатів голосування жодна з політичних сил не могла сформувати уряд разом зі своїми традиційними партнерами. Тоді вирішили піти нетрадиційним шляхом - створили так звану «велику» коаліцію між затятими опонентами - соціал-демократами та християнськими партіями. Нині німецьке суспільство перестає довіряти цій «великій» коаліції.
Стратегія (великих коаліцій), яка спрямована на уникнення суперечок, стримує від випрацювання великого стратегічного проекту.


Лише кожний третій німець довіряє великій коаліції соціал-демократів та християнських партій, згідно з результатами опитування громадської думки, яке провів німецький інститут соціологічних досліджень Infratest Dimap. Половина респондентів переконана, що мала коаліція все ж таки була б кращою для країни та для розв’язання нагальних проблем, скажімо, на ринку праці. Професор Ессенського університету, політолог Карл-Рудольф Корте бачить одну з головних пробем великих коаліцій - і не тільки в Німеччині в тому, що кожна спроба чіткіше продемонструвати власний профіль закінчується тим, що учасники коаліції намагаються з’ясувати, чи не призведе це до порушення консенсусу з партнерами. Стратегія, яка спрямована на уникнення суперечок, стримує від випрацювання великого стратегічного проекту, вважає Корте.
«... у своїх оцінках стосовно перспектив великої коаліції в Україні німецькі експерти розходяться в думках.»


Не дивно, що більшість громадян Німеччини не виключає можливості розколу нинішньої «великої» коаліції. Понад 60 відсотків опитаних німців переконані, що нові дострокові вибори жодним чином не зашкодять демократії в їхній країні. У нинішній патовій ситуації, на думку Карла-Рудольфа Корте, винні й самі виборці оскільки на виборах громадяни, зовсім не сприяли приходу до влади уряду реформаторів. Велика коаліція хоч і отримала великі повноваження, але уряду не надали політичного мандату на втілення в життя цих змін, - стверджує Корте.

Через дев’ять місяців після проведення дострокових виборів у Німеччині популярність “великої” коаліції опустилася до того рівня, який мав червоно-зелений уряд перед передчасним завершенням свого правління.

До речі, у своїх оцінках стосовно перспектив “великої” коаліції в Україні німецькі експерти розходяться в думках. У той час, як одні вбачають у такій коаліції подолання розколу між східними та західними регіонами, інші застерігають перед застоєм, ба навіть можливим відкатом України назад.
XS
SM
MD
LG