Доступність посилання

ТОП новини

Права в’язнів Гуантаномо повинні бути обмежені – американський експерт.


Сергій Куделя Вашингтон, 3 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - В’язні американської військової бази Гуантаномо не повинні отримувати права, якими Женевська Конвенція забезпечує військовополонених. Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив директор Центру з політики безпеки Френк Геффні, який не погоджується із нещодавнім рішенням Верховного Суду США. Нагадаємо, що минулого тижня більшість суддів ВС США постановили, що в’язні на базі Гунтаномо мають право захищати свої права у всіх судах Сполучених Штатів. Судді також вирішили, що президент США Джордж Буш перевищив свої повноваження, створивши спеціальні військові трибунали для розгляду справ ув’язнених на Гуантаномо осіб. Проте, Френк Геффні, який працював помічником міністра оборони в Адміністрації колишнього президента Рональда Рейгана прогнозує, що військові трибунали таки залишаться у силі після того, як Буш отримає на них згоду у Конгресі США.

- Чому Адміністрація Буша вирішила створити спеціальні військові трибунали для розгляду справ осіб, підозрюваних у тероризмі?

- Я думаю, що головна причина у тому, що Адміністрація не вважає терористів звичайними злочинцями. Вони також не можуть бути військовополоненими, оскільки цей статус надає їм певні права та привілеї. Адже особи, які не носять військової форми, які не виконують наказів командування, які переховуються серед цивільного населення, які приховують свою зброю, вони не підпадають під положення Женевської Конвенції. В результаті, я думаю, що Адміністрація Буша вірно вирішила, що до них треба обрати особливий підхід.

Отже, Ви вважаєте, що в’язням Гуантаномо не треба надавати прав військовополонених?

- Так, вони безперечно не заслуговують на ці права. Мені видається, що президент намагався обрати інший підхід, який би врахував цю реальність, але й забезпечив цим особам певний судовий захист. Верховний Суд зараз постановив, що рішення Буша було неприйнятним, оскільки у нього не було на це згоди Конгресу. Я думаю, що зараз він спробує отримати дозвіл на збереженя військових трибуналів.

- І Конгрес надасть йому такий дозвіл?

- Так, я думаю, що у Конгресі відбудеться дискусія щодо того, якими правами у суді можуть користуватися члени Аль-Каїди та інші терористи. Але мені видається, що члени Конгресу усвідомлюють, що така альтернатива, як просто звільнити їх, абсолютно неприйнятна. І що громадськість не підтримає надання їм повного захисту в рамках кримінального кодексу цієї держави. - А з якими кроками анти-терористичної кампанії Адміністрації Буша Ви не погоджуєтесь?

- Я би радив зробити декілька речей по-іншому. Я думаю, що Адміністрації не вдалося пояснити громадськості, як в середині держави так і за кордоном, якою є сутність цієї війни та за що ми боремося.

Як і у минулому, ми зіткнулися із тоталітарною ідеологією – ми назаваємо її ісламофашизмом – яка існує у багатьох країнах світу, зокрема у США. І для того, щоб воювати з таким ворогом необхідно розуміти його характер – що він має ідеологічну природу. Але його релігійне прикриття заплутує багатьох людей. Отже його треба перемогти на ідеологічному рівні – у війні ідей, а також, коли необхідно, і воєнними засобами.
XS
SM
MD
LG