(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)
Кирило Булкін: Ситуація в країні останнім часом є якоюсь, можна сказати, фантасмагоричною. І, зрозуміло, що після того, як сьогодні не відбувся круглий стіл за участю всіх парламентських фракцій та Президента, простішою вона не стала.

Утім, і про його розпуск начебто теж не йдеться. Принаймні, якихось грізних попереджувальних заяв від Президента, яких можна було б очікувати в цій ситуації, не було.
Тож куди рухається країна, і хто очолює її владу через три місяці після виборів?
Спочатку, можливо, пане Олексію, про те, хто наразі керує країною? Олексій Толкачов: Я вважаю, що на сьогодні в Україні є певне безвладдя в офіційних органах державної влади, оскільки, як зрозуміло, Кабмін виконуючий обов’язки, парламент не працює, КСУ вже півроку немає, а Президент на сьогодні існує з обмеженими повноваженнями, відповідно до змін до Конституції.
Отже, на сьогодні, на мій погляд, владу у державі перебрала група керівників депутатських фракцій і певні напівполітичні олігархічні угруповання, які мають певний вплив на політику через органи державної влади, які ще й досі виконують свої повноваження.
Коли Ви кажете, що керівники депутатських фракцій, то Ви маєте на увазі фракцій коаліції, тобто більшості чи не лише, а й всіх п’ятьох?
Олексій Толкачов: Не всіх. Безумовно, що не всіх.
Я з обережністю ставився б до певних владних повноважень, скажімо так, або впливу на політику фракцій БЮТ або СПУ, але, на мій погляд, на сьогодні режисурою політики в Україні займається фракція “Нашої України” (я б не сказав, що вона це робить вміло) і Партія регіонів. Про комуністів взагалі щось не чутно останнім часом.
А Партія регіонів вміло це робить?
Олексій Толкачов: Партія регіонів, я сказав би, після того, як вона програла президентські вибори і пішла в опозицію, почала вчитися і приміряти на себе одяг демократичності.
А хіба ультиматум, блокування – це ознака демократичності, на Вашу думку?
Олексій Толкачов: Я би не сказав, що вона за змістом переслідує певні демократичні цілі, але воно добряче одягнене у форму демократичності, нібито опозиція для себе виборює демократичні права. Але це все не більше, ніж вовк в овечій шкірі. Ось, власне кажучи, і все.
А тепер друга частина запитання. Куди Україна рухається? Куди: до розпуску ВРУ, нових виборів, до вигідного опозиції компромісу в цій ситуації, до якогось трюку більшості, який все ж таки дозволить розпочати роботу і без опозиції, наприклад, в тому ж Українському домі, як були прецеденти в історії, чи якось ще...?
Олексій Толкачов: Прогнозувати на сьогодні щось в Україні дуже важко.
Я би міг сказати, що поки що події розвиваються за найгіршим варіантом, який тільки можна було б собі передбачити: одна парламентська криза замінюється іншою парламентською кризою, і конфлікт сидить на конфлікті.
Наскільки я бачу, конфлікт буде замінюватися конфліктом і надалі, до тих пір, доки загальна ситуація не буде загрожувати самознищенням для політичних сил.
Я вірив би, що можна вирішити ситуацію достатньо жорстко, можливо, навіть таким способом, як Ви сказали, тобто піти засідати більшості в Український дім. Але для всього цього потрібна політична воля у якогось органу державної влади. Не політичної партії, бо, наприклад, на сьогодні ультиматум ставить не фракція навіть Партії регіонів, а сама Партія регіонів. А потрібна політична воля органу державної влади.
Я би повірив в те, що це має бути Президент України, навіть з обмеженими повноваженнями, саме він повинен був би навести порядок в державі, але ні стратегічного планування у нього, ні будь-якої політичної волі я поки що не спостерігаю.
Тому очікування найпесимістичні, скажімо так, що очікую позитивного дива.
Олесь Доній: Хто владарює? В країні безвладдя.
А куди рухається країна? Країна рухається в прірву.
На жаль, стан українського політикуму не відповідає викликам часу, не відповідає необхідності просуванню України в Європу.
Ми змушені констатувати, що рівень продажності українських політичних списків під час виборів парламентських зашкалював. Цю проблему тепер пожинають усі політичні партії. Коли вони говорять про персоналії з того чи іншого політичного табору, які не підходять на конкретні кадрові пропозиції, то потрібно було думати раніше, коли вони цими персоналіями насичували свої виборчі списки. Тепер ці персони не уживаються в одному човні.
Ми вже бачимо, що, з одного боку, три місяці не може утворитися помаранчева коаліція, якої ми особисто, власне, всі прагнули і за якою вболівали.
На жаль, значній кількості осіб ця ситуація подобається, бо в процесі безвладдя найбільше процвітають тіньові схеми, напівлегальні схеми, і дуже багатьох влаштовує, щоб не було жодної коаліції, жодного легітимного уряду, ані з БЮТ, ані з Регіонами, а жив постійно діючий уряд вічних виконуючих обов’язки.
Отже, по останній думці, пане Олесю, пане Олексію.
Олесь Доній: Я скажу, що відчувається втома населення від усіх політиків: і помаранчевих, і біло-блакитних. І йде зневіра і зневага до цього політикуму.
Я особисто прихильник перевиборів: і парламентських, і президентських. Але, на жаль, поки що на цей момент я не бачу політичних сил, інших проектів, які з могли б прийти на зміну цьому політикуму.
Олексій Толкачов: Ви запитали на початку, в чиїх руках влада через 3 місяці? У нас поки що є Конституція, і нехай народ згадає, що народ є джерелом влади і бере цю владу у свої руки, розганяючи усіх політиків, які так набридли.
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)