Доступність посилання

ТОП новини

Смерть “російського Осами бін Ладена” - огляд європейської преси.


Оксана Пеленська Прага, 11 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Російська боротьба з тероризмом – тема багатьох європейських газет у вівторок. Чи випадково загинув Шаміль Басаєв? Ким була людина, за якою впродовж десяти років полювали спецслужби Росії? Як з романтика-партизана став екстреміст, що стояв за численними терористичними актами, що коштували життя сотням людей?

Росія – Володимир Путін і голова ФСБ Миколай Патрушев (Л), Москва, 10 липня 2006.
Чеченський ватажок Басаєв не загинув в результаті операції російських спецслужб, - про це пише польська „Ґазета виборча” з посиланням на інтернетний сервер „Кавказцентр”. Польська газета зазначає, що
Чечня -- Шаміль Басаєв на прес-конференції
у Грозному, 3 січня 1997.
(© epa)
Басаєв загинув, очевидно, в результаті потужного вибуху вантажівки. В наслідок вибуху загинуло четверо, а не дванадцятеро осіб, як про це повідомили російські засоби масової інформації, пише газета. Вибух відірвав Басаєву голову, і саме по голові впізнали російські спецслужби вбитого. „Кавказцентр” стверджує, що до вибуху дійшло випадково, тобто що це не попередньо запланована росіянами операція. На думку польської газети, смерть Басаєва - болісний удар по чеченському руху опору.

І словацький щоденний „Сме” схиляється до думки, що смерть Басаєва є результатом випадкового вибуху вантажівки, хоча в Росії його загибель зараховується до надзвичайних успіхів спецслужб. Газета повідомляє, що тіло чеченського ватажка остаточно ідентифікують тільки через тиждень, провівши аналіз ДНК.

Натомість більшість російських газет розглядає факт загибелі Басаєва в контексті боротьби з тероризмом на Кавказі. Зокрема, на думку газети „Ведомости”, ліквідація Басаєва росіянами рівнозначна ліквідації Усами Бін Ладена американцями, адже без мертвого Басаєва не можна вважати антитерористичну операцію на Кавказі закінченою. А газета „Новые известия” цитує слова чеченського президента АЛУ АЛХАНОВА, на думку якого тільки зараз можна ставити риску під операціями проти терористів на Кавказі. Смерть Басаєва означає логічний кінець тяжкій боротьбі з незаконними збройними формуваннями терористів у Чечні.

А британська „Ґардіан” звертає увагу на життєву дорогу, якою пройшов Басаєв – від національного героя до екстреміста, пов’язаного з фундаментальними ісламістами. Це призвело до зміни цінностей і в домаганнях незалежності Чечні. А в такому контексті зникла повага до звичайного життя і прав людини, причім як з боку росіян, так і з боку чеченців, а Басаєв виявився одним з найбільш відчайдушних диктаторів. Останні вісім років життя він провів у втечах, еміграції, у відеозаписах і телефонних розмовах, щоб таким чином брати на себе відповідальність за всі злочини.
XS
SM
MD
LG