Доступність посилання

ТОП новини

Парламентське протистояння посилюється - депутати почали “битися”. Що врегулює остаточно парламентську кризу? Чи можливі за таких умов дострокові вибори?


Марина Пирожук            Слухайте:

Гості Свободи: Віктор Терен (БЮТ), Дмитро Святаш (ПР).

Марина Пирожук: Голова Верховної Ради Олександр Мороз сьогодні оголосив про створення нової коаліції у парламенті. Вона складається з соціалістів, комуністів та Партії регіонів і налічує 238 депутатів.

Ведуча: Марина Пирожук
Мороз також оголосив про припинення існування демократичної коаліції на підставі заяв окремих соціалістів, які вийшли із демократичної коаліції, а отже, автоматично припинили її існування.

Таке оголошення Мороз зачитував в умовах протистояння депутатів в залі. Самого спікера охороняли депутати-“регіонали”, які заблокували трибуну.

Новоутворену коаліцію її ж творці називають антикризовою. Координатором нової коаліції обраний лідер фракції Партії регіонів Віктор Янукович.

Представники “Нашої України” та БЮТ вважають новостворену коаліцію нелегітимною і готуються до дострокових виборів. А окремі інтернет–видання поширюють інформацію із закликами до Майдану-2.

Чи спричинить зміна формату коаліції ще більше протистояння в парламенті та суспільстві? Чи є така коаліція легітимною? Чи не призведе нинішній стан у парламенті до дострокових виборів?

Про це та інше говоритимемо з нашими гостями. Шановні гості, що зараз відбувається у парламенті?

Віктор Терен: Добрий вечір!

Зараз Мороз, якого сьогодні в усіх куточках України називають “Іудою” (скажемо так, як воно є), намагається ініціювати якомога найшвидше, щоб в нього були помічники, обрати своїх заступників, бо максимально, так би мовити, людина прагне себе легалізувати. Тому, що Мороз як в принципі досвідчений політик розуміє, що вони настільки поспішали створити коаліцію, що стільки наламали дров, порушивши все, що тільки можна порушити: Конституцію, норми регламенту і таке інше.

Перше, що на слуху в усіх, - це 65-66 ст. регламенту, згідно яких коаліція вважається розпущеною, якщо впродовж 10 днів та чи інша політична сила, яка входить в коаліцію, заявляє про свій вихід з коаліції. Цього не було зроблено. Мороз сказав про це тільки 7 числа, вже після того, як був обраний спікером.

У нас немає ніякого сумніву, що будь-який суд (ми подали справу до суду) визнає не легітимність Мороза, не легітимність того, що він зробив.

Тому всі ці такі антагоністичні речі Мороза, ці його рухи, які він сьогодні робить у ВР, тільки ведуть до спротиву депутатів, до спротиву суспільства.

Я хочу сказати, що наша політична сила і “Наша Україна” ми не дамо “морозам” і будь-яким запроданцям розтерзати Україну.

Дмитро Святаш: Фракції БЮТ та “Наша Україна” вводить українське суспільство в оману, бо ст. 65, на яку вони посилаються, зветься “Вихід фракції із коаліції”, а ст. 66 “Припинення діяльності коаліції”.

Відповідно до ст. 66 нардепи та члени СПУ по особистій заяві вийшли зі складу коаліції. Пунктом 2 ст. 66 передбачено, що якщо чисельна кількість депутатів, які вийшли з коаліції, і які залишилися в коаліції, менша, ніж встановлено Конституцією, тобто менше 226 нардепів, то така коаліція вважається такою, яка припинила свою діяльність.

А ст. 65 не передбачає припинення діяльності коаліції, а виключно передбачає умови, за якими фракція цілком може вийти зі складу коаліції.

Наприклад, якщо в коаліції було б 400 депутатів і вийшла б якась фракція, то цій фракції дається 10 днів на те, щоб або залишити своє рішення про виходження із коаліції, або відкликати цю заяву.

Фракція соціалістів не виходила. 10 днів, якщо депутати пишуть заяви в особистому порядку, не потрібні.

Пане Волга, керівник юридичного департаменту "Нашої України" Роман Зварич збирається подати позов до суду на Олександра Мороза за нелегітимне оголошення про припинення діяльності коаліції демократичних сил. Він твердить, що в регламенті не передбачено ні правил виходу з коаліції в індивідуальному порядку, ні порядку такого виходу.

Василь Волга: Я абсолютно погоджуюся з Дмитром Святашем, бо, знаєте, така істерична поведінка сьогодні, ну, не “Нашої України”, не треба говорити про “НУ”, а “Батьківщини” здебільшого... Саме “Батьківщина”, коли їм надали слово навіть щось казати, то Юлія Володимирівна махнула рукою і сказала: “Давайте включайте дудки. Немає чого казати”.

І справді пункт 2 ст. 66 регламенту говорить (я просто хочу додати до того, про говорив пан Святаш) дослівно (це дуже важливий момент), що припиняє свою діяльність коаліція з моменту оголошення про це головуючим на засіданні, тобто головою ВР.

У нас не вся фракція вийшла з тієї помаранчевої коаліції. Наприклад, пан Вінський залишився в помаранчевій коаліції. Так що не вся фракція пішла. І ми не можемо застосувати цю норму, яка в ст. 65.

Пане Терен, чим тут може зарадити суд? Коли може бути ухвалене рішення? І, власне, яке це рішення може бути?

Віктор Терен: Дуже жаль, по-перше, що в Україні сьогодні не існує КСУ. Але навіть цей суд (я в цьому абсолютно переконаний) розставить усі крапки над “і”. Я абсолютно переконаний в тому, що суд винесе правове рішення, нормальне.

Панове, Мороз твердить, що зробив подання щодо призначення Віктора Януковича прем’єром і що ця кандидатура єдина.

До речі, пане Святаш, як Ви гадаєте, чи підпише Президент таке подання?


Дмитро Святаш: Він зобов’язаний підписати це подання протягом 15 днів. Це прописано в Конституції. Хоча, на жаль, не передбачено ніякої відповідальності для Президента, якщо він цю кандидатуру не подасть.

Віктор Терен: Це неправда. Президент може подати, але може і не подати.

До речі, коли стосувалося питання щодо Юлії Володимирівни як на прем’єра (всі це прекрасно знають, знає все це Україна), то він говорив, що я можу подати, а можу й не подати. Тоді він висував певні умови.

Ми можемо погоджуватися з цими умовами чи не погоджуватися, але він говорив, що першою чергою буде КСУ, а потім посада прем’єра. Тобто, це люди всі знають.

Тобто, якщо він підпише, то піде на порушення?

Віктор Терен: Йому Конституція дозволяє подати чи не подати. Він вчинить так, як вважає за потрібне.

Але ж ви зараз чуєте все навпаки, буде говоритися навпаки. Все це, на зраді ця коаліція, а зараз вона буде замішана на брехні.

Якою має бути позиція у цій ситуації Президента? Панове, чи з’ясували ви для себе, в якій коаліції зацікавлений Президент? Якою мірою від Президента залежить ця криза, яка в парламенті вже так затягнулася, що вже світова громадськість реагує?

Віктор Терен: Президент мусить сказати своє слово і мусить сказати слово дуже тверде. Президент мусить розпустити цей парламент, тому що парламент, який на протязі кількох місяців отримує величезні зарплати, коли люди справді бідують в Україні, а це абсолютно дармоїди сьогодні, і перспектива України входження в європейську сім’ю з комуністами і так далі, то це абсолютно пагубно. Тому нові вибори для України вийдуть дешевшими, чим допустити до влади братків і тих, хто зраджує, і комуністів.

Панове, а чи піде сам Президент на розпуск парламенту, як ви гадаєте?

Дмитро Святаш: Я переконаний, що Президент на це піде, тому що він тоді одноособово візьме на себе відповідальність про остаточний розкол України.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG