Доступність посилання

ТОП новини
23 Січень 2019, Київ 13:38

Подорожі Прагою: магія Кафкового міста


Оксана Пеленська Всі подорожі Прагою розпочинаються або ж закінчуються розмовою про магію цього міста. А вона невіддільна від імені Франца Кафки – письменника, який сформував простір духовної інспірації містом, показав, як у найпростіших речах відображаються складні людські долі. У Франца Кафки у Празі є свій музей, який доповнює віртуальні подорожі Кафковим містом.

Романтичні празькі вулички, розкішну архітектуру барокових костелів чи затишні, втоплені у зелені парків береги Влтави описувало багато письменників. І тільки один відобразив своє місто точно, не називаючи при цьому місця дії. Це Франц Кафка. Мости, лавки, будинки, пам’ятники відступають, щоб впустити вигадку чи то напівправду, але з такою точністю в передачі настрою своєї доби, що помилитись не можна. Так, це храм Святого Віта, прекрасна празька ґотика, про яку згадує в оповіданні письменник, але якого не називає. Принаймні, так вважають дослідники творчості відомого чеського письменника, який писав німецькою мовою, - Францка Кафки.

Кафка народився у Празі, в 1883 році, в родині власника крамнички Германа та його жінки Юлії. Він закінчив німецьку гімназію, а потім навчався в німецькому університеті. З дипломом правника в кишені він зайнявся літературною працею й з цієї чарівної пастки вже ніколи не вирвався. Він відвідував літературні кав’ярні, що мали загадкові назви ’’Ґо-го’’, ’’Ельдорадо’’ чи ’’Люцерна’’, бродив старою Прагою, легенди якої знав досконало, дорогою заходив до знайомих. Наприклад, до чарівної пані Берти з аптеки поруч, чи до товариша і письменника Альфреда Кубини. Ïм він читав свою прозу, а вдома в найманих квартирках вів щоденник і писав свої оповідання. В них витворювався неповторний образ Праги, міста, яке любив, але яке не завжди відплачувало йому тією ж монетою. Він з Праги так і не вирвався. ’’В цьому малому колі сховане все моє життя’’, - наприкінці життя написав Кафка. Як тут не згадати один з найвідоміших Кафкових афоризмів: ’’Клітка пішла шукати пташку’’.

Своєму прославленому співвітчизнику у Празі відкриті пам‘ятник і музей, його іменем названі вулиці й площі, книгарні, літературні фестивалі. А туристів зустрічає Кафкова віртуальна Прага. Кожного, хто приїде до цього міста, приведуть на Золоту вуличку, де Кафка зустрічався з Міленою Ясенською, до речі, рідною тіткою Ружени Ясенської, яка перекладала Тараса Шевченка. Вам потім покажуть віконечко в одному будинку на Малій Страні, звідки видно Карлів міст. Оповита містикою, загадковість цих місць випливає в Кафковому ’’Процесі’’. Й усі інші пошуки Кафкової Праги переконують у правдивості найбільших містифікацій, якщо рукою їхнього автора водить Муза.
XS
SM
MD
LG