Доступність посилання

ТОП новини
18 Серпень 2018, Київ 15:59

Альманах про сучасне мистецтво „Кінець кінцем”, що виходить в Івано-Франківську, бореться з маргіналізацією та роз’єднаністю українських художників.


Іван Костюк Івано-Франківськ, 24 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Альманах про сучасне мистецтво „Кінець кінцем”, що виходить в Івано-Франківську, упродовж останніх років уперто та послідовно намагається компенсувати відсутність в Україні системи обміну інформацією у сфері сучасного мистецтва. Тим самим, на думку незмінного редактора альманаху Ростислава Котерліна, бореться з маргіналізацією та роз’єднаністю українських художників.

Перший номер альманаху „Кінець кінцем” з’явився 1998 року. Це був час, коли на свідомість людей тиснула думка про те, що закінчується чергове тисячоліття. На той час у світі випустили близько 300 книг, до назви яких входило слово „кінець”. Чимало настроїв у людей були есхатологічними: щось відмирає, щось закінчується. І якщо у світі підводились підсумки, то Україні все лише треба було починати. Вийшовши з епохи тоталітаризму, наша країна поставила перед собою мету перетворитись у модерну сучасну націю. Отож і виникла певною мірою іронічна думка об’єднати всі ці поняття, підвести свій кінець кінцем. Це і дало назву часопису.

Редактор альманаху Ростислав Котерлін зауважує, що особливість останнього номеру альманаху полягає в наступному: „Його особливість у тому, що це ми вперше здійснили міжнародний проект. На щастя, альманах уже знають трохи далі, аніж межі України”. Ростислав Котерлін отримав стипендію міністра культури Польщі. Півроку він працював у Варшаві і вивчав там сучасне мистецтво. Він написав проект, основною метою і було якраз створити такий україно-польський номер альманаху „Кінець кінцем”. У ньому зроблена спроба показати сучасне мистецтво в Польщі і спробувати її порівняти із ситуацією в Україні, зробити таке порівняння на сторінках журналу. На жаль, в Україні на переконання редакції альманаху узагалі немає розуміння поняття „сучасне мистецтво”. Для прикладу, у Варшаві згаданий „Замок Уяздовський” – це величезний центр сучасного мистецтва, це постійні виставки, бюджет багатьох з них сягає сотень тисяч доларів. Себто це дуже серйозна інституція, яка відстежує всі процеси сучасного мистецтва в Польщі і презентує їх громадськості. Ростислав Котелін наголошує, що в Україні зараз бояться сучасного мистецтва:

Люди в нас бояться цього, думають, що це якісь деструктивні пропозиції. Але пам’ятаймо, що навіть будь-яка деструкція в мистецтві несе за собою очищення. І якщо в суспільстві є якийсь негатив, то його обов’язково треба зруйнувати. А це завжди здатне зробити мистецтво. Так завжди було і є у світі. І так повинно бути і в нас. У нас повинен бути проект сучасної України”.

Саме для цього, для модерного майбутнього нинішньої України і робить свою справу альманах „Кінець кінцем”
XS
SM
MD
LG