Доступність посилання

ТОП новини
19 Вересень 2018, Київ 17:43

Справу проти Росії виграла в Європейському суді жінка, чий син зник безвісти в Чечні


Наталія Вікуліна Страсбург-Брюссель, 27 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У Європейському суді справу проти Росії виграла жінка, чий син зник безвісти в Чечні. Судді одностайно вирішили, що російські власті не змогли провести ефективне розслідування зникнення Хаджі-Мурата Яндієва та порушили його право на життя. Суд призначив грошову компенсацію позивачці в розмірі 35 тисяч євро.

Епохальним називають правозахисники рішення суду в Страсбурзі. Уперше суд розглядав подібну справу, і адвокати вважають, що рішення, яке засуджує дії Москви, примусить російські власті краще розслідувати тисячі випадків зникнення людей у Чечні.

Позивачка Фатіма Базоркіна намагалася впродовж шістьох років дізнатися від російських властей про долю свого сина, але так і не отримала пояснень. У серпні 1999-го року 25-річний Хаджі-Мурат Яндієв відправився у Грозний, а в лютому 2000-го року в телепрограмі жінка побачила, як російський офіцер допитує її сина, якого, мовляв, було затримано під час антитерористичної операції в чеченському селі Алхан-Кала. У репортажі, зробленому для НТВ і Сі-Ен-Ен, чути, як російський генерал Олександр Баранов лається і вимагає застрелити Яндієва. Після цього сюжету мати зниклого почала ходіння по судових інстанціях, прокуратура відкрила кримінальну справу щодо зникнення Яндієва, однак згодом справу закрила – за недоліком свідчень. Офіцера Баранова допитували двічі у справі, однак він заявляв, що ніколи не надавав наказу вбивати Яндієва, а просто хотів зупинити його агресивну поведінку. Тіло Яндієва так і не було знайдене.

Семеро суддів у Страсбурзі одностайно вирішили, що Росія порушила кілька статей Європейської Конвенції з прав людини. Так, російські власті порушили право на життя Яндієва, не змогли провести ефективне розслідування його зникнення, порушили право на свободу й безпеку, а також право на відшкодування збитків матері зниклого. Суд постановив, що за відсутності іншої інформації, Яндієва слід вважати мертвим.

Правозахисники підраховують, що з початку другого конфлікту 1999 року у Чечні зникло безвісти від 3 до 5 тисяч осіб. Про один з таких випадків розповідає Таіса Імакаєва, чоловіка якої забрали з російського контрольно-пропускного пункту в 2000-му році:

«Ми підійшли до контрольно-пропускного пункту, разом з нами було 11 чоловіків, яких від нас забрали і повели на пагорб. Жінок і дітей вони посадили на вантажний військовий автомобіль “Урал”. До нас підійшов офіцер. Я була тоді вагітна на шостому місяці і благала його відпустити мого чоловіка, який є хворим, який є епілептиком. Офіцер сказав: «Тож ідіть і народжуйте ще одного бійця. Кому потрібні ваші інваліди?»

Чи будуть колись розслідувані ці та інші випадки зникнення та вбивства людей у Чечні? На це питання неможливо відповісти, однак судова перемога Фатіми Базоркіної - матері зниклого Яндієва - вселяє надію принаймні на відплату ще 200 позивачам у Європейському суді, чиї родичі також зникли на чеченській території. Перше і поки що єдине рішення Європейського суду щодо зникнення людини в Чечні набере чинності за три місяці чи раніше, якщо жодна зі сторін не захоче опротестувати рішення.
XS
SM
MD
LG