Доступність посилання

ТОП новини

У найближчому майбутньому Україна навряд чи має шанси стати кандидатом у ЄС, уважає європейська дослідниця.


Наталія Вікуліна Брюссель, 27 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У найближчому майбутньому Євросоюз не визнає Україну кандидатом у ЄС, тому Києву краще зачекати з подачею заявки на вступ, уважає аналітик Центру європейської політики Аманда Акчакоча. За її словами, Україна має обрати іншу тактику: спочатку провести реформи і знайти більшу підтримку серед країн ЄС. Коли Київ з цим впорається, Брюсселю буде важко сказати «ні» вступу України до Євросоюзу, переконана дослідниця.

У найближчі роки Україні не варто подавати заявку на вступ до ЄС, Києву навряд чи вдасться у цьому разі почути «так» від Брюсселя. Шансам України опинитися в європейському клубі, звичайно, не сприяє нестабільна політична ситуація, однак справа не тільки в цьому. До кінця цього року Єврокомісія має підготувати доповідь, де визначатиме, до якої межі Євросоюз може розширюватись. Адже Європа втомилася від попереднього поповнення країнами-новачками, пересічні європейці дедалі частіше висловлюють побоювання, що подальше розширення ЄС може погіршити ситуацію на ринку праці. До того ж вступ нових країн до Євросоюзу був би легшим за Європейської Конституції, однак цей документ поки що не знайшов необхідної підтримки серед європейців. Які після всього цього шанси має Київ коли-небудь вступити до елітного клубу європейських націй? Говорить дослідниця Аманда Акчакоча:

«Я думаю, що наразі Євросоюз притримуватиметься обіцянок країнам, з якими вже веде переговори, - тобто, Румунії, Болгарії, Туреччині, Хорватії і іншим західнобалканським країнам, що отримали європейську перспективу. Але іншим країнам слід справді зачекати. Я не думаю, що хто-небудь може колись виключити членство України, вона має право подавати заявку на вступ до ЄС, це дозволяє стаття 49 Угоди Євросоюзу. Але у короткій чи середній перспективі Україна має мало шансів стати кандидатом у Євросоюз».

За її словами, ані Київ, ані Брюссель нині не готові до того, аби Україна стала кандидатом у ЄС. Акчакоча не погодилася з думками деяких аналітиків, що вступу України може завадити її розмір. Натомість дослідниця радить Києву проводити реформи, більше дружити з країнами-членами Євросоюзу. А коли Україна буде краще готовою до кандидатства, тоді й подавати заявку на вступ – у цьому разі, каже аналітик, Брюсселю буде важко відмовити Києву.

Акчакоча зазначила, що Євросоюз виніс уроки з попереднього розширення і посилив вимоги до країн-кандидатів. Тож нинішнім претендентам на членський квиток у ЄС доводиться працювати навіть важче, ніж кандидатам минулим. Ситуація з Туреччиною ще складніше – ніхто не може сказати на 100 відсотків, що Анкара колись опиниться у європейському клубі. Однак її вступ допоміг би Києву:

«Звичайно, якщо ЄС матиме таку велику країну, як Туреччина, то я можу собі уявити, що на час її вступу Євросоюз вже ухвалить рішення, чи буде Україна кандидатом у ЄС. Тому що на мою думку Україна подасть заявку на вступ у найближчі два-три роки, якщо країні вдасться досягти політичної стабільності. Але я вважаю, що якщо Туреччина стане членом ЄС, тоді Євросоюзу буде дуже важко відмовити в членстві для України».
XS
SM
MD
LG