Доступність посилання

ТОП новини

Леонід Кучма не жалкує про багатовекторність, називає ціну за російський газ "політичною ціною за нову зовнішню політику" і говорить про три головні помилки Віктора Ющенка.


Колишній президент України Леонід Кучма дав інтерв’ю Радіо Свобода, в якому дає оцінку не лише нинішньому станові справ в Україні, а й згадує про часи свого керівництва.


На запитання про те, чи в Україні закінчилася епоха політичної нестабільності і що є зараз найбільшою загрозою стабільності, екс-президент відповів: "Головною загрозою для економіки країни є, насамперед, чергове підвищення ціни на газ. І ця загроза насувається тайфуном на Україну. Росія через свого посла заявила, що ціну диктуватиме лише ринок і в жодному разі вона не залежатиме від формату парламентської коаліції. А економічні труднощі можуть викликати і труднощі політичні".

За словами Л. Кучми, колапсу внаслідок подорожчання газу, мабуть, не станеться. Хоча труднощі будуть, особливо в хімічній промисловості. "Всі мають розуміти, - наголосив колишній керівник держави, - що ціна 230 доларів за тисячу кубометрів є тією ціною, яку платить Україна за нову зовнішню політику".

Торкаючись призначення на посаду прем''єра Віктора Януковича і того, як це може вплинути на ціну газу, Л. Кучма наголосив, що "ціна на газ не залежатиме від того, хто сьогодні очолює уряд... Ми втратили час. Ви ж розумієте, що 230 доларів – це політична ціна. Ціна за зміну курсу України".

Леонід Кучма побачив три головні помилки в роботі свого наступника Віктора Ющенка: "Ну, мабуть, першою помилкою, - сказав екс-президент, - є те, що нова влада нічого не зробила для примирення сходу і заходу країни. Нова влада мала зразу щось робити для зняття суперечностей. Влада ж поступила навпаки. Друга помилка - зіпсували відносини з Росією. А курс на Захід був надто зухвалим. Мене сварили за багатовекторність, а я горджуся своєю зовнішньою політикою, вважаю своєю дуже важливою заслугою. Багатовекторність допомагала забезпечувати внутрішній мир у країні. Вона допомогла зберегти і суверенітет країни. Третя помилка - кадрові чистки. Вигнали з управління десятки тисяч досвідчених фахівців. А в умовах ринкової економіки такі люди на вагу золота".

Леонід Кучма, попри три головні помилки В. Ющенка, знайшов, усе ж, і позитив. "Головною заслугою, - визнав Кучма, - є те, що активнішою стала громадськість, більше стало свободи слова". При цьому екс-керівник уколов: "Правда, відповідальності ніякої".

На запитання кореспондента "Свободи" про те, чи взагалі можна подолати розкол між сходом і заходом, Л. Кучма спершу похвалив себе: "Останні роки цієї проблеми вже не існувало. В країні була стабільність, серйозно розвивалася економіка. Люди краще почали жити, з’явилась упевненість у завтрашньому дні. Історичні протиріччя між сходом і заходом поступово згладжувались. Не треба було оголювати проблеми, які існували. Наприклад, проблема російської мови. А її політики серйозно оголили...Треба було досягти консенсусу політичних сил щодо стратегії розвитку країни".

Л. Кучма вважає, що компроміс, досягнутий двома Вікторами, "не віддалить два береги Дніпра один від одного. А це вже багато".

Екс-лідер країни вважає ідею широкої парламентської коаліції, "ідеєю історичного компромісу", і своєю ідеєю.

Л. Кучма сподівається, що за два-три роки політичний ландшафт України не зазнає суттєвих змін. "Нових облич у політиці не з’явиться. З’являться нові партії".

І, нарешті, про те, чому Кучма повністю пішов з політики. На це запитання кореспондента "Свободи" колишній глава держави відповів: "Не потрібна мені велика політика. Мені достатньо 10 років президентства. Повертатися у велику політику наміру не маю".
XS
SM
MD
LG